Hochschwab

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hochschwab
Soubor:008-07-29 Hochschwab von Seewiesen, Austria.jpg
Hochschwab a jeho jižní hrana pohledem od Oberen Dullwitz (k východu)

Nejvyšší bod2 277 m n. m. (Hochschwab)

Nadřazená jednotkaSeverní vápencové Alpy
Sousední
jednotky
Ennstalské Alpy, Ybbstálské Alpy, Mürzstegské Alpy, Lavanttalské Alpy, Hory východně od řeky Mury

SvětadílEvropa
StátRakouskoRakousko Rakousko
Horninyvápenec
PovodíSalza, Mur
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Voisthalerhütte

Pohoří Hochschwab se nachází na samém východě spolkové země Štýrsko. Hochschwab je tvořen mohutným horským valem z bílo-červeného vápence a pro svou stavbu a dobrou dostupnost je ideálním cílem turistů a horolezců z České republiky. Nejvyšší vrchol pohoří leží takřka ve středu hlavního hřebene - Hochschwab (2 277 m n. m.). Pod vrcholem Hochschwab je postavena moderní chata Schiestlhaus (2 153 m n. m.) na jedné a budka bivaku Fleischer Biwakschachtel na druhé straně.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vápencový hřeben pohoří Hochschwab se představuje jako první vskutku velehorský masiv od východu se všemi znaky alpské krajiny - vysokými masivními štíty s několikasetmetrovými stěnami, propastnými dolinami a s typickými alpskými loukami. Nejvyšší vrchol propůjčil jméno celému pohoří.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Rozloha pohoří Hochschwab činí 1 050 km². Na severu jej odděluje od Ybbstálských Alp hluboké údolí řeky Salza, západní hranici tvoří údolí potoka Vordernberg Bach. Na jihu je pohoří odděleno od Lavanttalských Alp významnou rakouskou řekou Mur a konečně na východě je pohoří ohraničeno tokem říčky Thörlbach.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Hory jsou zpřístupněny soustavou značených turistických stezek a přechod hlavního hřebene patří mezi velmi hodnotné zážitky. Technicky se jedná o jednoduchou turistiku, ale již skutečně vysokohorskou. V pohoří Hochschwab existuje několik zajištěných cest (např. G´Hacktes - žebříky, ocelová lana, zábradlí, celkově obtížnost B. Převýšení při výstupu na Hochschwab je 1 400 metrů. Za návštěvu slouží také zajímavá soutěska Fölzklamm.

Výchozí bod[editovat | editovat zdroj]

Tržní obec a klimatické lázně Kurort Aflenz (765 m n. m., 1 060 obyvatel), leží na jižním úpatí pohoří Hochschwab. Ze severního okraje lázní (ústí doliny Bürgergraben) vede na louku Bürgeralm sedačková lanovka, odkud je možno vystoupit na rozhledový vršek Windgrube (1 809 m n. m., občerstvení). Pro výstup na Hochschwab od východu však musíme výše do hor. Vhodným místem k výstupu je horská chata Voisthalerhütte (1 654 m n. m., majetek ÖAV), stojící na okraji louky Dallwitzalm pod východní stěnou Wetterkogelu (2 055 m n. m.). Přístup na ní je možný i použitím dvojsedačkové lanovky na Burgeralp a odtud pěšky (3,30 hod.). Od jihu, v dolině Trawiestal, slouží jako výchozí bod hotel Bodenbauer Alpenhotel (884 m n. m.).

Významné vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]