Ybbstalské Alpy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ybbstalské Alpy
Ybbstaler Alpen
Ybbstalské Alpy - Grosser Ötscher
Grosser Ötscher

Nejvyšší bod1 919 m n. m. (Hochstadl)

Nadřazená jednotkaSeverní vápencové Alpy
Sousední
jednotky
Hochschwab, Türnitzské Alpy, Hornorakouské předhůří, Mürzstegské Alpy, Ennstalské Alpy
Podřazené
jednotky
Göstlinger Alpen, Törmauer, Eisenwürzen, Kräuterin, Gamsstein, Königsberg

SvětadílEvropa
StátRakouskoRakousko Rakousko
Horninyvápenec
PovodíDunaj, Ybbs
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ötscher - hřeben Rauherkamm
v přírodním parku Östcher-Tormäuer
okolí města Scheibbs, oblast Eisenwürzen

Ybbstalské Alpy jsou rozsáhlé a na první pohled nepřehledné, vápencové pohoří ležící na jih od řeky Dunaj na území spolkových zemí Horní Rakousko, Dolní Rakousko a Štýrsko v Rakousku. Nesou jméno podle místní významné řeky Ybbs.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Pohoří je tvořeno především vápencem, který má na svědomí výskyt četných krasových jevů – soutěsky, jeskyně a propasti. Sever území je tvořen částečně z flyše (jíly, slín a pískovec).

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

V Ybbstalských Alpách leží přírodní park Ötscher-Tormäuer s krápníkovou jeskyní. Na severu pohoří se nacházejí chráněné přírodní oblasti Wildalpener Salzatal a přírodní park Eisenwürzen. Blízko vrcholu Grosser Ötscher leží jeskyně Ötscherhohlen.

Členění[editovat | editovat zdroj]

Celé Ybbstalské Alpy zaujímají plochu 1 750 km². Masiv dělíme do několika velmi si podobných horských skupin. Plošně největší skupinou je Eisenwürzen, ovládající sever území. Charakter této části hor je více lesnatý, jen s občasnými travnatými vrcholy. Nejvyšším vrcholem je Hochdreizipf. Na tento celek navazuje dále na východě horská skupina Göstlinger Alpen, jakési srdce samotných Ybbstalských Alp. Zde leží skalnaté vrcholy Dürrenstein a Hochkar, které jsou známé především lyžařům svými menšími, avšak výborně vybavenými zimními středisky. Jedním z nejatraktivnějších celků je skupina Tormäuer s osamělým skalním obrem Grosser Ötscher a divokými soutěskami Ötschergraben. Nejvyšší vrchol Ybbstalských Alp – Hochstadl leží v horském masivu Kräuterin na jihu území, který tvoří dlouhý a strmý vápencový hřeben. Mimo tyto hlavní horské skupiny najdeme na území Ybbstalských Alp ještě několik menších masivů – Gamsstein, Königsberg a další.

Ötscher-Tormäuer[editovat | editovat zdroj]

Je rozsáhlým územím (90 km2) původní nedotčené přírody Ybbstalských Alp. Nalézají se zde skalnaté strmé štíty, divoké řeky, vodopády, vápencové jeskyně, hluboké rokliny a zástupci středohorské fauny jako je kamzík, tetřev, vydra, orel apod. Leží zde také místní letovisko Lackenhof (pouze 290 obyvatel, ale 1100 lůžek pro turisty).

Významné vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Klima[editovat | editovat zdroj]

Pohoří se vyznačuje po celý rok vysokými srážkami. Celkem asi 150 dnů v roce je zde deštivo či sněží. Podzim bývá hodně slunečný a v zimě obvykle napadá velké množství sněhové pokrývky. Denní teplotní výkyvy zde nejsou tak velké.

Sídla v oblasti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]