Štýrsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Štýrsko
Steiermark
Zemský znak
Zemská vlajka
Zemská služební vlajka
Základní údaje
Hlavní město Štýrský Hradec
Kód ISO 3166-2 AT-6
Zemská hymna Dachsteinlied
Mapy
Spolková země na mapě Rakouska
Členění spolkové země
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 1 243 052  (4.)
Hustota zalidnění 76 obyvatel/km²
Geografie
Rozloha 16 401 km²  (2.)
Nejvyšší bod Hoher Dachstein (2995 m n. m.)
Politika
Zemský hejtman Hermann Schützenhöfer (ÖVP)
Vládnoucí strany ÖVP, SPÖ
Složení zemského sněmu (48 křesel) SPÖ 12
ÖVP 18
FPÖ 8
Zelená alternativa 6
KPÖ 2
NEOS 2
Poslední volby 2019
Příští volby 2024
Správní členění
Počet okresů 1 statutární město
12 okresů
1 politická expozitura
Počet obcí 286
• z toho města 35
• z toho městyse 121
Oficiální stránky

Štýrsko (německy Steiermark, slovinsky Štajerska) je spolková země na jihovýchodě Rakouska. Podle rozlohy je druhou největší rakouskou spolkovou zemí, její rozloha činí 16 388 km². Hraničí se Slovinskem a v rámci Rakouska sousedí se spolkovými zeměmi Horní Rakousko, Dolní Rakousko, Salcbursko, Burgenland a Korutany.

Dnešní spolková země Štýrsko zahrnuje asi 2/3 rozlohy původního Štýrska, jehož součástí bylo i tzv. Dolní Štýrsko, které náleželo od roku 1918 ke Království Srbů, Chorvatů a Slovinců (pozdější Jugoslávii), a dnes je součástí Slovinska. Rakouská spolková země Štýrsko je rovněž Slovinci nazývána „Horním Štýrskem“ (Obersteiermark). V Rakousku se pojem „Horní Štýrsko“ užívá pro území okolo města Bruck an der Mur na severu spolkové země. Štýrsko bylo i v letech 1261 až 1276 součástí "říše" českého krále a štýrského knížete Přemysla Otakara II.. Hollywoodská hvězda a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger se narodil a vyrůstal ve Štýrsku, stejně jako laureátka Nobelovy ceny za literaturu za rok 2004 Elfriede Jelineková.

Administrativní dělení[editovat | editovat zdroj]

Štýrsko se člení na 12 okresů (Bezirke) a statutární město (Statutarstadt) Graz.

Statutární město[editovat | editovat zdroj]

Okresy[editovat | editovat zdroj]

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

V roce 2015 byl počet obyvatel roven 1 221 014. Obyvatele Štýrska v češtině označuje obyvatelské jméno Štýřan; zatímco Štajerák je slangové označení plemene štýrského koně. Hlavním městem je Štýrský Hradec (Graz).

Deset největších měst Štýrska:


Politika[editovat | editovat zdroj]

Už od roku 1945 bylo Štýrsko tradiční baštou Rakouské lidové strany (ÖVP) a zemským hejtmanem byl většinou její člen.

Tuto tradici ukončily volby do 56členného zemského sněmu dne 2. října 2005. ÖVP dosavadní hejtmanky Waltraud Klasnicové dosáhla pouze 38,7 % hlasů a 24 křesel, a byla překonána Sociálnědemokratickou stranou Rakouska (SPÖ), vedenou stávajícím místohejtmanem Franzem Vovesem (41,7 % hlasů a 25 křesel). Všeobecným překvapením byl i volební úspěch Komunistické strany Rakouska (KPÖ), která se – zřejmě zásluhou úspěšné komunální politiky ve Štýrském Hradci – po více než 30 letech dokázala dostat do zemského sněmu (6,3 % hlasů a 4 křesla). Do zemského sněmu se dostali ještě Zelení (4,7 % hlasů a 3 křesla). Svobodní (FPÖ) 4,6 % oproti minulým volbám ztratili téměř 2/3 hlasů a neobhájili ani jedno ze sedmi křesel.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]