Eisenstadt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Železné Město
Eisenstadt
Stará radnice v Eisenstadtu
Železné Město – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 182 m n. m.
Stát Rakousko Rakousko
spolková země Burgenland Hradsko
okres Eisenstadt-okolí
Železné Město na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 42,91 km²
Počet obyvatel 12 798 (2009)
Hustota zalidnění 288 obyv./km²
Správa
Status okresní a statutární město
Starosta Andrea Fraunschiel
Oficiální web www.eisenstadt.at
Adresa obecního úřadu Hauptstr. 35
7000 Eisenstadt
Telefonní předvolba 02682
PSČ 7000
Označení vozidel E
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eisenstadt (česky také Železné Město[1], maďarsky Kismarton, latinsky Castrum Ferrum) je hlavním městem rakouské spolkové země Burgenlandu (Hradska), zároveň i městem statutárním a okresním (pro okres Eisenstadt-okolí). Eisenstadt je také největším městem Burgenlandu i když tu žije pouze necelých 13 tisíc obyvatel. Leží mezi dolnorakouským Vídeňským Novým Městem a Neziderským jezerem. SPZ aut z Eisenstadtu je E.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Lidé tu byli již v halštatské době, našly se i zbytky římského osídlení. První písemná zmínka však pochází až z roku 1264. V roce 1373 se poprvé objevuje název Eisenstadt. Roku 1445 získal rozvíjející se trhové městečko habsburský arcivévoda Albrecht VI. Habsburský (bratr císaře Fridricha III. a strýc Maxmiliána I.) a Eisenstadt pak zůstal habsburským majetkem po dalších téměř 200 let. V roce 1622 se stal sídelním městem bohaté maďarské rodiny Esterházyů a koncem třicetileté války získal status svobodného města.

Eisenstadt je spjat se jménem hudebního skladatele Josepha Haydna (17321809), jenž od roku 1761 působil u Esterházyů jako kapelník a sbormistr. Jeho nástupcem byl Johann Nepomuk Hummel a prošli tudy i jiní geniální hudebníci, např. Ludwig van Beethoven či Ferenc Liszt, jenž se narodil ve vesnici Raiding - na jih odsud. Hlavním městem Burgendlandska je Eisenstadt od roku 1925.

Nejvýznamnější památku města představuje zámek Esterházy, původně hrad vybudovaný v letech 13881392. Ve druhé polovině 17. století ho stavitel Carlo M. Carlone přestavěl na půvabný barokní zámek. Klasicistními úpravami prošlo sídlo koncem 18. století. Dnes ve dvou třetinách prostor sídlí zemská vláda, zbytek uvidíte během organizované prohlídky. Zvlášť zajímavý je Haydnův sál, kde komponista dirigoval zámecký orchestr. Sál bohatě zdobí fresky a má vynikající akustiku. Kolem zámku se rozkládá anglický park, vybudovaný v letech 18051820. V Haydnově domě východně od zámku lze navštívit malé muzeum.

Poloha města[editovat | editovat zdroj]

Město Eisenstadt leží při jižním výběžku Litavských vrchů (Leithagebirge), na řece Wulka asi 15 km před jejím ústím do Neziderského jezera. V rámci Hradska leží v jeho severní, nížinaté části, město je skoro úplně obklopeno „svým“ okresem Eisenstadt-okolí, ale malý kus jeho území sousedí se spolkovou zemí Dolní Rakousko.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Eisenstadt na webu Burgenland.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]