Okres Neusiedl am See

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Okres Neusiedl am See je okresem rakouské spolkové země Burgenlandu. Jejím centrem je město Neusiedl am See. Před připojením Burgenlandu k Rakousku tvořilo území dnešního okresu Neusiedl am See západní část Mošonské župy.

Poloha okresu[editovat | editovat zdroj]

Poloha okresu Neusiedl je velmi zajímavá. Celou severní hranici okresu tvoří hranice s Dolním Rakouskem. Na západě sousedí (z velké části přes známé Neziderské jezero) s okresem Eisenstadt-okolí, nesmíme opomenout ani to, že na západě také přímo sousedí s miniaturním statutárním městem Rust. Jižní i východní hranici má okres společnou s Maďarskem. Severovýchodní hranice okresu má mnoho zajímavostí. Například, že nedaleko maďarské obce Rajka najdeme trojmezí Slovensko-Maďarsko-Rakousko. Dále, že v této oblasti vede životně důležitá spojnice Slovenska a Maďarska- dálnice asi 2 km územím Rakouska a také to, že okres Neusiedl přímo sousedí s hlavním městem Slovenska – Bratislavou.

Povrch okresu[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k tomu, že celý okres je v blízkosti nebo na pobřeží Neziderského jezera, je povrch okresu nížinatý (100-200 metrů). V okolí jezera jsou rozsáhlé bažiny. Území okresu má příhodné podmínky pro zemědělství. Neziderské jezero je bezodtoké. Ústí do něj nedaleko Rustu řeka Wulka, která odvodňuje rozsáhlé oblasti severního Burgenlandu.

Statistické údaje[editovat | editovat zdroj]

Okres Neusiedl je „obrem“ mezi burgenlandskými okresy. Jeho plocha je 1 038,65 km². I počet obyvatel je relativně vysoký- 51 730, ale vzhledem k velikosti okresu není nijak zarážející. To dokazuje i hustota zalidnění-50 obyvatel/1km², což je nejnižší číslo v celém Burgenlandsku a i hluboko pod průměrem celého Rakouska. Počet obcí je 27.

Největší obce a města[editovat | editovat zdroj]

  1. Neusiedl am See (6200 obyvatel)
  2. Gols (3516 obyvatel)
  3. Ilmitz (2595 obyvatel)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]