Okres Mattersburg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Okres Mattersburg - Rakousko

Okres Mattersburg je okresem na severu rakouské spolkové země Burgenlandu. Jeho centrem je město Mattersburg

Poloha okresu[editovat | editovat zdroj]

Okres Mattersburg je posledním okresem severní části Burgenlandska. Jeho jižní hranici totiž tvoří asi 5 km široká úžina, která pomyslně odděluje severní a jižní část této rakouské spolkové země. Severní hranici tím pádem tvoří okres Eisenstadt-okolí, jižní hranici pak má s relativně velkým okresem Oberpullendorf. Ze západu sousedí okres se Spolkovou Zemí Dolní Rakousko, na východě tvoří okresní hranice státní hranici Rakousko x Maďarsko.

Obce v okresu Mattersburg - Spolková země Burgnland

Povrch okresu[editovat | editovat zdroj]

Drtivou většinu území zaujímají pahorkatiny s nadmořskou výškou 200-500 metrů. Pouze velmi malé plochy na jihu mají nadmořskou výšku nad 500 metrů, naopak na severovýchodě okresu mají některá místa nadmořskou výšku pod 200 metrů. Území odvodňuje řeka Wulka, která ústí do Neusiedlerského jezera.

Statistické údaje[editovat | editovat zdroj]

Ani okres Mattersburg nekazí svojí rozlohou pověst burgenlandských okresů. Zabírá pouhých 237,84 km² plochy. Počet obyvatel bereme-li v úvahu malinkou rozlohu není tak nízký - 37 446. Hustota zalidnění dosahuje tak „úctyhodných“ 157 obyvatel/1km², což je vysoko nad průměrem Rakouska. Území okresu se skládá z 19 obcí a měst.

Nejlidnatější obce a města[editovat | editovat zdroj]

  1. Mattersburg (6 256 obyvatel)
  2. Neundorf (3 942 obyvatel)
  3. Forchtenstein (2 832 obyvatel)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]