Arnold Schwarzenegger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger
38. guvernér státu Kalifornie
Ve funkci:
17. listopad 2003 – 3. ledna 2011
Předchůdce Gray Davis
Nástupce Jerry Brown

Stranická příslušnost
Členství Republikánská

Narození 30. července 1947 (68 let)
Rakousko Thal, Rakousko
Choť Maria Shriverová
Rodiče Gustav Schwarzenegger a Aurelia Shwarzenegger
Děti Katherine Schwarzenegger, Patrick Schwarzenegger, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ23800185, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ23800256 a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ23800310
Podpis Arnold Schwarzenegger, podpis
Webová stránka http://www.schwarzenegger.com/
Commons Arnold Schwarzenegger

Arnold Alois Schwarzenegger (* 30. července 1947, Thal poblíž Štýrského Hradce, Rakousko) je rakousko-americký sportovec, herec a republikánský politik. V letech 2003–2011 zastával úřad guvernéra Kalifornie. Je jedním z nejúspěšnějších kulturistů historie. Vyhrál nespočet soutěží v kulturistice a silovém trojboji – nejcennější jsou jeho vítězství Mr. Olympia (7krát) a Mr. Universe (5krát).

Jako herec hraje zejména postavy tvrdých mužů v akčních filmech, v nichž úročuje svoji vypracovanou postavu. Díky ní byl také v Guinnessově knize rekordů označen jako nejdokonaleji vyvinutý muž na světě. Dokázal se prosadit ve filmovém průmyslu i přes to, že neměl herecké vzdělání. Jeho nejznámější filmové role jsou Terminátor a Barbar Conan. V roce 1979 spolupracoval na knihách "Arnoldovo formování postavy pro ženy" a "Arnoldova kulturistika pro muže". V roce 1985 vydal za svou kariéru nespočet publikací, mezi nimi i knihu „Encyklopedie moderní kulturistiky“. V říjnu 2003 se stal po mimořádných volbách 38. guvernérem státu Kalifornie.

Jeho manželkou je Maria Shriverová (nar. 1955), která pochází z Kennedyovské dynastie. Její matkou je Eunice Kennedy Shriver, sestra prezidenta USA Johna Fitzgeralda, ministra Roberta Francise a senátora Edwarda Moorea Kennedyho. 9. května 2011 manželé oznámili, že se rozcházejí a že budou žít odděleně. Shriverová opustí rodinné sídlo v Brentwoodu.[1][2][3]

V říjnu 2013 vyšla v nakladatelství XYZ kniha pamětí Arnolda Schwarzenneggera Total Recall - můj neuvěřitelný životní příběh.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Hvězda Arnolda Schwarzeneggera na Hollywoodském chodníku slávy (z roku 1987)

Umístění ve vrcholových soutěžích v kulturistice a silovém trojboji[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mark Z. Barabak."Arnold Schwarzenegger, Maria Shriver announce separation", Los Angeles Times, May 9, 2011. 
  2. Associated Press."Arnold Schwarzenegger and wife of 25 years, Maria Shriver, say they’re separating", Washington Post, May 10, 2011. 
  3. Dan Whitcomb."Arnold Schwarzenegger, wife Maria Shriver separate", Reuters, May 10, 2011. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]