Robert Kennedy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert Francis Kennedy
Robert F. Kennedy v roce 1964
Robert F. Kennedy v roce 1964

Ve funkci:
3. ledna 1965 – 6. června 1968
Předchůdce Kenneth Keating
Nástupce Charles Goodell
Volební obvod New York

64. ministr spravedlnosti Spojených států amerických
Ve funkci:
20. ledna 1961 – 3. září 1964
Prezident John F. Kennedy (1961–63)
Lyndon B. Johnson (1963–64)
Předchůdce William P. Rogers
Nástupce Nicholas Katzenbach

Narození 20. listopadu 1925
Brookline
Úmrtí 6. června 1968 (ve věku 42 let)
Los Angeles
Politický subjekt Demokratická strana
Choť Ethel Skakel Kennedy
Rodiče Joseph Kennedy a Rose Kennedyová
Děti Kathleen Kennedy Townsend, Joseph P. Kennedy II, Robert F. Kennedy, Jr., David Kennedy, Courtney Kennedy Hill, Michael LeMoyne Kennedy, Kerry Kennedy, Christopher G. Kennedy, Douglas Harriman Kennedy a Rory Kennedy
Příbuzní John Fitzgerald Kennedy, Edward Kennedy (bratři)
Vzdělání Harvard College
Harvardova univerzita
University of Virginia School of Law
Podpis Robert Francis Kennedy, podpis
Vojenská služba
Sloužil Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Doba služby 1944–46
Bitvy/války druhá světová válka
Commons Robert F. Kennedy

Robert Francis „Bobby“ Kennedy, známý také jako „RFK“, (20. listopadu 19256. června 1968), byl americký politik, jeden ze dvou mladších bratrů prezidenta USA Johna F. Kennedyho, který jej jmenoval do své vlády jako ministra spravedlnosti. Robert F. Kennedy úzce se svým bratrem spolupracoval během invaze v Zátoce sviní a Karibské krize. V roce 1964, rok po smrti svého bratra, byl Robert F. Kennedy zvolen do Senátu za stát New York a o čtyři roky později kandidoval na prezidenta. Byl zavražděn 5. června 1968, krátce poté, co na demokratických primárkách, které se konaly v hotelu Ambassador v Los Angeles, přednesl svůj projev.

Mnoho lidí vidí svět takový, jaký je, a ptají se: „Proč?“ Já sním o světě, který tady ještě nikdy nebyl, a ptám se: „Proč ne?“
— Robert F. Kennedy, To Seek a Newer World, New York 1967

Atentát na Roberta Francise Kennedyho[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Atentát na Roberta Francise Kennedyho.

Kennedy dosáhl významného vítězství na cestě ke kandidatuře na prezidenta za Demokratickou stranu 4. června 1968, když zvítězil v primárkách v Jižní Dakotě a Kalifornii. Poté, co promluvil ke svým příznivcům 5. června časně z rána z balkónu v hotelu Ambassador v Los Angeles, směřoval do kuchyně, aby tam některé z nich pozdravil. V úzké chodbě plné lidí vytáhl Sirhan Bishara Sirhan, čtyřiadvacetiletý mladík původem z Palestiny, malý revolver a Kennedyho střelil do hrudi. Jeden z policistů, který byl nejblíž, jej okamžitě povalil na stůl, který stál hned vedle Sirhana a přimáčkl mu paži na desku stolu. Než ho však zcela zpacifikoval, útočník stačil ještě několikrát stisknout spoušť a vystřelit do davu, který Kennedyho obklopoval. Bylo tak zraněno několik dalších lidí, z toho někteří těžce. V tomto případu vznikají obdobné teorie jako v případě JFK, že za vraždou stojí CIA (v případě JFK kvůli jeho projevu z roku 1961 o „tajných spolcích“ - např. svobodní zednáři, mimo jiné např. G. H. Bush sr, který v tu dobu byl agentem CIA a nacházel se v den vraždy JFK v Dallasu). Bobby Kennedy byl ihned převezen přivolanou sanitkou do nemocnice, ale již se neprobral z bezvědomí a zemřel ráno následujícího dne ve věku 42 let. Zemřel muž, jenž vystupoval proti rasové diskriminaci, prosazoval smlouvu o nešíření jaderných zbraní, navrhl koncept nové politiky vůči Latinské Americe a poukazoval na údajnou nemorálnost a nesmyslnost vietnamské války. Robert Kennedy je pohřben na Arlingtonském národním hřbitově ve Washingtonu.

Rodinný život[editovat | editovat zdroj]

Robert Kennedy byl od roku 1950 ženat s Ethel roz. Skakel (* 1928). Měli spolu 11 dětí (poslední se narodilo jako pohrobek).

Knižní publikace, které napsal RFK[editovat | editovat zdroj]

Literatura o RFK[editovat | editovat zdroj]

  • EVAN, Thomas. Robert Kennedy: His Life. Boston : [s.n.], 2002.  
  • SCHLESINGER, Arthur M. Jr.. Robert Kennedy and His Times. Boston : [s.n.], 2002.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]