University of Virginia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
University of Virginia
University of Virginia
Logo univerzity
Logo
Univerzitní kampus
Univerzitní kampus
Datum založení 1819
Rektor James B. Murray Jr.
Počet studentů 21 000
Další informace
Adresa Charlottesville, 229 02, USA
Zeměpisné souřadnice
Členství IMCC, Universitas 21, Digital Library Federation, Association of Research Libraries, Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition, Center for Research Libraries, Atlantic Coast Conference a Coalition for Networked Information
www.virginia.edu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

University of Virginia, česky Univerzita ve Virginii, je veřejná univerzita ve státě Virginie ve Spojených státech amerických.

Historie a současnost[editovat | editovat zdroj]

Byla založena v roce 1819 autorem deklarace nezávislosti Thomasem Jeffersonem. V první správní radě univerzity zasedali i další významní politici James Madison a James Monroe, který byl v tu chvíli prezidentem Spojených států. Univerzita se soustředí především na vědecký výzkum.

Historický školní areál o rozloze 1682 akrů byl roku 1987 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO a je považován za jeden z nejkrásnějších univerzitních kampusů v zemi. Univerzita je známa též velkým množstvím studentských spolků a univerzitním sportem. Ke známým absolventům patří spisovatelé Edgar Allan Poe a Georgia O'Keeffe, informatik John Backus, bývalý generální tajemník NATO Javier Solana či prezident USA Woodrow Wilson.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku University of Virginia na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]