Sudetenland (provincie, 1918)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sudetsko
Sudetenland
 První republika 1918 První republika 
Vlajka státu
vlajka
geografie
Mapa
Německé Rakousko s nárokovanými oblastmi, Sudetsko (žlutě č. 4)
obyvatelstvo
národnostní složení:
státní útvar
mateřská
(nadřazená)
země:
státní útvary a území
Předcházející:
První republika První republika
Nástupnické:
První republika První republika

Sudetsko (německy Sudetenland) byla jednou z Němci vyhlášených provincií vzniklých po vyhlášení samostatného Československa. Byla vyhlášena dne 30. října 1918 německými poslanci ze Slezska a severní Moravy. Důvodem jeho vytvoření byla naděje zde žijících Němců, že tímto vystoupením dají najevo svůj nesouhlas s vytvořením Československa a že poté mírová konference rozhodne k jejich přičlenění k Rakousku či Německu. Kromě území západního Rakouského Slezska a částí severní Moravy sem byly přičleněny i některé německé oblasti (Králíky a Lanškroun) ve východních Čechách. Za hlavní město byla zvolena Opava.

Organizace[editovat | editovat zdroj]

Předsedou zemské vlády Sudetska se stal Robert Freissler. Ten spolu s bývalým poslancem Říšské rady Hansem Joklem převzal z rukou slezského zemského prezidenta Widmanna svůj mandát pod záštitou autority Německého Rakouska. Bylo taktéž vytvořeno Zemské shromáždění (Landesversammlung), jakýsi prozatímní parlament. Mělo 54 členů - 37 ze Slezska, 5 z východních Čech a 12 předválečných poslanců Říšské rady, zvolených v roce 1911 na území současného Sudetska. K ochraně Sudetska byl povolán nově zřízený Volkswehr, který měl na 6700 mužů.

Konec Sudetska[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku obsazení Sudet (1918).

V prosinci 1918 začala československá armáda s obsazováním Sudetska. Nenarazila na odpor a dne 18. prosince obsadila Opavu. Představitelé Sudetska neuprchli ze země, ale naopak setrvali v Opavě, odkud vyhlásili, že se podřizují československé moci.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]