Přeskočit na obsah

Kamzík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Kamzík (rozcestník).
Jak číst taxoboxKamzík
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Artiodactyla)
Podřádpřežvýkaví (Ruminantia)
Čeleďturovití (Bovidae)
Podčeleďkozy a ovce (Caprinae)
Rodkamzík (Rupicapra)
Blainville, 1816
druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kamzík (Rupicapra) je rod divokých horských koz s dozadu zahnutými růžky. Českým rodovým jménem kamzík se označuje také kamzík bělák (Oreamnos americanus), který nepatří mezi kozy.

Výskyt v Česku[editovat | editovat zdroj]

V českých horách se kamzík vyskytuje ve dvou oblastech. Jedná se o Jeseníky a Lužické hory. Do Lužických hor se kamzík dostal koncem 19. století. V té době je dovezl z Rakouska a choval v oboře hrabě Kinský. Po rozpadu obory se kamzíci dostali do volné přírody, kde se aklimatizovali.[zdroj?] Kamzíci utvořili několik oddělených skupin a vyskytují se v celé hlavní části pohoří od Studence až po Jítravské sedlo.[zdroj?] Občasný výskyt je zaznamenán i v okolí Ještědu a na druhé části v okrajových pásmech NP České Švýcarsko,[1] na které Lužické hory plynule navazují. Vyskytují se především ve vyšších partiích hor, ale v zimních měsících je můžeme potkat i u níže položených krmelců. Do Jeseníků byli kamzíci dovezeni v roce 1913 z Alp, v 70. a 80. letech 20. století jejich jesenická populace dosahovala 600 až 800 jedinců, v současnosti je to podle vedení Správy CHKO Jeseníky něco přes 200 jedinců, podle Sotirise Joanidise, autora knih o myslivosti, však pouze 40 až 80 kamzíků.[2] Kamzík se často stává obětí rysa ostrovida, především v oblasti okolo Studence[zdroj?].

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Kozice górska w Tatrach Zachodnich
Kamzík na turistické stezce na Temniak

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SCHÜTTE, Marco. Historie kamzíků v Sasku a v Severních Čechách [online]. fotonatur.eu [cit. 2023-05-24]. Dostupné online. 
  2. MOTÝL, Ivan. Konečné řešení kamzičí populace. Týden. Březen 2010, čís. 12/2010, s. 14–15. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]