Turovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTurovití
alternativní popis obrázku chybí
Bizon americký (Bison bison)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Artiodactyla)
Podřádpřežvýkaví (Ruminantia)
Čeleďturovití (Bovidae)
Gray, 1821
Podčeledi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Turovití (Bovidae) je velice početná čeleď podřádu přežvýkavých, dělí se na několik podčeledí, které se skládají z velmi rozmanitých druhů, mezi něž patří kozy a ovce, tuři, antilopy a buvolci. Nejvíce druhů najdeme v Africe, ale vyskytují se i v Eurasii a v Severní Americe. K životu si zpravidla vybírají travnaté stepi, lesní a křovinaté prostředí, ale i pouště.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Turovití mají celý život rohy. Rohy jsou z rohoviny, nejsou větvené jako paroží u jelenovitých. Rohy jsou jedny po celý život, jak u samců, tak u samic.

Výskyt v České republice[editovat | editovat zdroj]

V přirozené přírodě se lze v České republice setkat s dvěma druhy turovitých, kamzíkem horským a muflonem, jehož taxonomický status je dosud nejsaný. V minulém století se na našem území vyskytovala také nepůvodní paovce hřivnatá a z ochranářských důvodů byla na Pálavě vysazena koza bezoárová, oba druhy se však v současnosti ve volné přírodě již nenacházejí. Do novověku byli v českých zemích běžnými druhy pratur a zubr evropský, první z nich nenávratně vyhynul, v případě druhého probíhají snahy o polovolný chov, např. v Milovicích.

Z domestikovaných druhů se v ČR běžně chová koza domácí, ovce domácí, tur domácí a případně i další druhy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]