Taxonomie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Taxonomické
kategorie


Clade-grade II.png


Doména/Nadříše
Říše
Podříše
Nadkmen
Kmen / Oddělení
Podkmen / Pododdělení
Infrakmen
Nadtřída
Třída
Podtřída
Infratřída
Nadřád
Řád
Podřád
Infrařád
Nadčeleď
Čeleď
Podčeleď
Tribus
Podtribus
Rod
Podrod
Superdruh (Naddruh)
Druh
Poddruh
 
Editovat šablonu

Taxonomie (z řec. taxis – uspořádání, nomos – zákon) je v užším slova smyslu vědní obor, který se zabývá teorií a praxí klasifikace organismů.[1] Jejím cílem je klasifikovat všechny známé biologické skupiny (taxony) podle určitých pravidel do jednotlivých hierarchicky uspořádaných biologických kategorií.

V širším slova smyslu se taxonomie překrývá s biologickou systematikou, tedy vědou, která studuje nejen klasifikaci, ale i obecné principy variability (diverzity) jednotlivých druhů nebo vyšších taxonů a zabývá se i příčinami a důsledky této variability.[1]

Náplň taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Carl von Linné, otec moderní taxonomie

V práci taxonomů hraje důležitou roli tzv. identifikace čili určování (determinace) druhu, při níž se snaží zařadit nalezené jedince do již známých taxonů (např. druhů, rodů, čeledí). Po této práci následně v případě nalezení dosud neznámého druhu následuje popisování nových druhů a vytvoření vhodných názvů (tím se zabývá biologická nomenklatura, v případě druhu je tzv. binomická).

Logické zařazování jednotlivých taxonů do obecnějších „škatulek“, tedy do vyšších taxonů, ve výsledku tvoří biologickou klasifikaci.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c STACE, Clive Anthony. Plant Taxonomy and Biosystematics. [s.l.] : Cambridge University Press, 1991. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]