Matematická informatika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Informatika

Matematická informatika (počítačová věda) studuje výpočetní a informační procesy z hlediska hardware i software. V praxi se vztahuje k počítačům a od abstraktní analýzy algoritmů, formálních jazyků atd. pokračuje ke konkrétnějším tématům, jakými jsou programovací jazyky, software a hardware.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Současný výzkum se věnuje zlepšení komunikace mezi člověkem a počítačem a zefektivnění způsobů tvorby, použití a hledání informací.

Computer science is no more about computers than astronomy is about telescopes.
Matematická informatika se nezabývá počítači o nic více než astronomie dalekohledy.
- Edsger Dijkstra, informatik
Computer science is not as old as physics; it lags by a couple of hundred years. However, this does not mean that there is significantly less on the computer scientist's plate than on the physicist's: younger it may be, but it has had a far more intense upbringing!
Matematická informatika není tak stará jako fyzika, pár set let za ní zaostává. To však neznamená, že si informatici naložili menší sousto než fyzici: matematická informatika může být mladší, ale její vývoj byl mnohem intenzivnější.
- Richard Feynman, fyzik

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky matematické informatiky jsou spojeny s pokusy navrhnout a sestrojit stroje, které můžeme považovat za předchůdce dnešních číslicových počítačů. Stroje pro řešení numerických úloh, jako jsou počítadla existují již od starověku. V roce 1623 navrhl Wilhelm Schickard první mechanickou kalkulačku, ale její stavbu nedokončil.[1] V roce 1642 Blaise Pascal navrhl a vyrobil první funkční mechanickou kalkulačku. V první polovině 19. století, ve viktoriánských časech, navrhl Charles Babbage diferenční stroj a univerzální analytický stroj,[2] a Ada Lovelace pro napsala návody pro tyto stroje. Díky této práci je považována za prvního programátora na světě.[3] Okolo roku 1900 se začaly používat děrné štítky.

První univerzální stroje na zpracování informací byly sestrojeny ve 40. letech 20. století. Brzy se ukázalo, že počítače lze používat i pro jiné oblasti zpracování informací, než pro matematické výpočty, což vedlo v padesátých a šedesátých letech 20. století ke vzniku matematické informatiky jako vědního oboru. První studijní program v oboru matematická informatika byl ve Spojených státech otevřen v roce 1962 na Purdue University.

Odvětví matematické informatiky[editovat | editovat zdroj]

Aplikované obory[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Computer science na anglické Wikipedii.

  1. Wilhelm Schickard – Ein Computerpionier [online]. Dostupné online. (německy) 
  2. Science Museum—Introduction to Babbage [online]. [cit. 2006-09-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-09-08. 
  3. A Selection and Adaptation From Ada's Notes found in "Ada, The Enchantress of Numbers," by Betty Alexandra Toole Ed.D. Strawberry Press, Mill Valley, CA [online]. [cit. 2006-05-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-02-10.