Matematická informatika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Informatika

Matematická informatika (počítačová věda) studuje výpočetní a informační procesy z hlediska hardware i software. V praxi se vztahuje k počítačům a od abstraktní analýzy algoritmů, formálních jazyků atd. pokračuje ke konkrétnějším tématům, jakými jsou programovací jazyky, software a hardware.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Současný výzkum se věnuje zlepšení komunikace mezi člověkem a počítačem a zefektivnění způsobů tvorby, použití a hledání informací.

Computer science is no more about computers than astronomy is about telescopes.
Matematická informatika se nezabývá počítači o nic více než astronomie dalekohledy.
- Edsger Dijkstra, informatik
Computer science is not as old as physics; it lags by a couple of hundred years. However, this does not mean that there is significantly less on the computer scientist's plate than on the physicist's: younger it may be, but it has had a far more intense upbringing!
Matematická informatika není tak stará jako fyzika, pár set let za ní zaostává. To však neznamená, že si informatici naložili menší sousto než fyzici: matematická informatika může být mladší, ale její vývoj byl mnohem intenzivnější.
- Richard Feynman, fyzik

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky matematické informatiky jsou spojeny s pokusy navrhnout a sestrojit stroje, které můžeme považovat za předchůdce dnešních číslicových počítačů. Stroje pro řešení numerických úloh, jako jsou počítadla existují již od starověku. V roce 1623 navrhl Wilhelm Schickard první mechanickou kalkulačku, ale její stavbu nedokončil. [2] V roce 1642 Blaise Pascal navrhl a vyrobil první funkční mechanickou kalkulačku. Charles Babbage navrhl diferenční stroj a univerzální analytický stroj ve viktoriánských časech, [3] , pro které Ada Lovelace napsala návod. Díky této práci je považována za prvního programátora na světě. Okolo roku 1900 se začaly používat děrné štítky.

První univerzální stroje na zpracování informací byly sestrojeny ve 40. letech 20. století. Brzy se ukázalo, že počítače lze používat i pro jiné oblasti zpracování informací, než pro matematické výpočty, což vedlo v padesátých a šedesátých letech 20. století ke vzniku matematické informatiky jako vědního oboru. První studijní program v oboru matematická informatika byl ve Spojených státech otevřen v roce 1962 na Purdue University.

Odvětví matematické informatiky[editovat | editovat zdroj]

Aplikované obory[editovat | editovat zdroj]