Nomenklatura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Vědecká nomenklatura)
Další významy jsou uvedeny na stránce Nomenklatura (rozcestník).

Nomenklatura je systém názvů nebo pojmů nebo pravidel pro jejich vytváření v oboru umění či vědy.[1] Principy pojmenování se liší od relativně neformálních konvencí každodenní řeči až po mezinárodně dohodnuté principy, pravidla a doporučení, kterými se řídí vytváření a používání odborné terminologie používané ve vědeckých a jakýchkoli jiných oborech.[2]

Pojmenování „věcí“ je součástí obecné lidské komunikace pomocí slov a jazyka: je to aspekt každodenní taxonomie, kdy lidé rozlišují předměty své zkušenosti spolu s jejich podobnostmi a rozdíly, které pozorovatelé identifikují, pojmenovávají a klasifikují. Použití jmen, jako mnoho různých druhů podstatných jmen vložených do různých jazyků, spojuje nomenklaturu s teoretickou lingvistikou, zatímco způsob, jakým lidé mentálně strukturují svět ve vztahu k významům slov a zkušenosti, souvisí s filozofií jazyka.

Vědecká nomenklatura[editovat | editovat zdroj]

Vědecká nomenklatura nebo také vědecké názvosloví je mezinárodně dohodnutá, zpravidla latinsko-anglická soustava termínů používaných v každé konkrétní vědě nebo ve vědecké komunitě. Je prostředkem umožňujícím jednoduché a přitom jednoznačné dorozumívání mezi odborníky hovořícími různými jazyky.

Na rozdíl od terminologie nomenklatura zahrnuje pouze názvy povahy substantivní pro objekty zkoumání (a jejich třídy), nikoli např. slovesa, adjektiva, názvy dějů. Příkladem jsou taxonomická binominální nomenklatura v biologii nebo chemická nomenklatura. Nadřazeným termínem v biologii je slovo systematika.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nomenclature na anglické Wikipedii.

  1. Nomenclature – definitions from Dictionary.com [online]. [cit. 2007-10-06]. Dostupné online. 
  2. Nomenclature