Chráněná krajinná oblast Pálava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chráněná krajinná oblast Pálava
Severní část Pálavy (Kotel, Děvín)
Umístění Česko Jihomoravský kraj, Česko
Souřadnice
Rozloha 83 km²
Založeno 19. března 1976
Správa Správa CHKO Pálava
Oficiální web

Chráněná krajinná oblast Pálava byla vyhlášena výnosem Ministerstva kultury ČSR ze dne 19. 3. 1976 na území o rozloze 83 km² zahrnujícím hřebeny Pavlovských vrchů, Milovický les a sníženinu jižně od něj až po státní hranici s Rakouskem.

CHKO Pálava ochraňuje nejcennější biotopy druhově bohatých skalních, drnových a lučních stepí, lesostepí, teplomilných doubrav a suťových lesů vyvinutých na vápencových kopcích Pavlovských vrchů. Lesní komplex Milovického lesa tvoří teplomilné doubravy a panonské dubohabřiny se dvěma oborami pro chov zvěře.

Dub šípák nad Soutěskou - tento strom byl inspirací pro logo CHKO

V nivě Dyje mezi Novými Mlýny a Bulhary se střídají lužní lesy s jinými mokřadními nebo vodními společenstvy.

V roce 1986 byla chráněná krajinná oblast Pálava organizací UNESCO zařazena do mezinárodní sítě biosférických rezervací chránících ukázky nejvýznačnějších světových ekosystémů.

Sídlo správy CHKO Pálava: 692 01 Mikulov, Náměstí 32

Na území CHKO byla v roce 2004 vyhlášena ptačí oblast. Předmětem ochrany jsou populace čápa bílého, orla mořského, včelojeda lesního, strakapouda jižního, strakapouda prostředního, pěnice vlašské, lejska bělokrkého a ťuhýka obecného.[1]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Biosférická rezervace Dolní Morava

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-682 Předpis č. 682/2004 Sb. Nařízení vlády, kterým se vymezuje Ptačí oblast Pálava