Přeskočit na obsah

Rofan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rofan
Rofangebirge
Brandenberger Alpen
vrchol Guffertspitze v pohoří Rofan
pohoří Rofan

Nejvyšší bod2 299 m n. m. (Hochiss)

Nadřazená jednotkaSeverní vápencové Alpy
Sousední
jednotky
Bavorské předhůří, Karwendel, Kaisergebirge, Kitzbühelské Alpy, Tuxské Alpy
Podřazené
jednotky
Rofanstock, Heubergkette, Brandenberger Alpen

SvětadílEvropa
StátRakouskoRakousko Rakousko
Map
Horninyvápenec
PovodíInn
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jezero Zireiner See a vrchol Rofanspitze
Hochiss - 2299 m n. m.

Rofan (Brandenberger Alpen) je malé, doslova kapesní vápencové pohoří na severu spolkové země Tyrolsko v Rakousku. Pohoří je většinou zalesněno, jen západní část je skalnatá. Nejvyšším vrcholem masivu je Hochiss - 2299 m n. m.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohoří Rofan zaujímá plochu 350 km². Rozkládá se mezi jezerem Achensee na západě a dlouhým údolím Innu na východě. Řeka Inn odděluje také Rofan na jihu od podstatně větších Kitzbühelských Alp. Severní hranici tvoří státní hranice s Německem, která masiv dělí od Bavorského předhůří.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Pohoří Rofan se dělí na tři horské skupiny. Západní částí je to divoká část Rofanstock (Hochiss, 2 299 m n. m.) a východ zaujímá nižší a lesnatější Heubergkette (Heuberg, 1 746 m n. m.). Severní částí jsou tzv. Brandenberger Alpen (Guffertspitze, 2 194 m n. m.). Tato část je někdy udávaná jako název celého pohoří. To ovšem vyvrací např. veškeré současně vydávané mapy (Kompass č.26, Freytag a Berndt č. WK151). Pohoří je díky své vápencové stavbě poměrně chudé na vodu. Přesto leží na severní straně pod vrcholem Rofanspitze pleso Zireiner See (1 799 m n. m.) a z druhé strany hory nalezneme malé jezírko Grubersee.


Nejvyšší vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Hlavním turistickým magnetem oblast je jistě tyrkysové jezero Achensee (Achenské jezero) ležící mezi pohořím Rofan a Karwendel. Na jezeře se využívá jako atrakce např. lodní přeprava. Z města Maurach am Achensee (970 m n. m.) vede k chatě Erfurter Hütte (1831 m n. m.) kabinková lanovka.

Horské chaty[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]