Přeskočit na obsah

Achensee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Achensee
Poloha
StátRakouskoRakousko Rakousko
Map
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha680 ha
Délka8,4 km
Šířka1 km
Objem454,2 hm³
Povodí218 km²
Ostatní
Nadm. výška929 m
Odtok vodySeeache
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Achensee je jezero v Rakousku. Nachází se nedaleko Jenbachu v okrese Schwaz a jeho nadmořská výška je 929 m.[1] S rozlohu 6,8 km² je největším jezerem spolkové země Tyrolsko a má přezdívku „Tyrolské moře“. Maximální hloubka jezera je 133 m a průhlednost vody dosahuje deseti metrů. Teplota vody ani v létě nepřesahuje 20 °C.[2] Z jezera vytéká řeka Seeache, která se vlévá do Isaru.

Jezero leží v přírodním parku Karwendel a na jeho západním pobřeží se nachází letovisko Pertisau. K jezeru vede úzkorozchodná železnice Achenseebahn, turisté zde mohou využít i výletní lodě.[3] Místo je díky stabilním větrným podmínkám vyhledáváno jachtaři. V zimě jezero využívají otužilci, každoročně v září se zde koná běžecký závod Achenseelauf. Na nedaleké hoře Zwölferkopf se provozuje paragliding. Nejvyšším vrcholem v povodí jezera je Sonnjoch (2457 m n. m.).

Do okolních hor jezdil na lov již císař Maxmilián I. Habsburský. Jezero patřilo Opatství St. Georgenberg-Fiecht, od roku 1919 je majetkem města Innsbruck. Část jezerních vod napájí vodní elektrárnu v Jenbachu, zprovozněnou v roce 1927 a spravovanou firmou Tiroler Wasserkraft. Po východním břehu jezera vede silnice Achenseestrasse.

Z místních břidlic se získává léčivý alpský kamenný olej.

Ve vodách Achensee žije štika obecná, mník jednovousý, cejn velký, vranka obecná a siven severní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. iDNES.cz Dostupné online
  2. Tyrolsko.cz Dostupné online
  3. Infoglobe.cz Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]