Höllengebirge

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Höllengebirge
Höllengebirge od jezera Vordere Langbathsee
Höllengebirge

Nejvyšší bod 1862 m n. m. (Grosser Höllkogel)

Nadřazená jednotka Salzkammergutberge

Světadíl Evropa
Stát Rakousko Rakousko
Horniny vápenec
Povodí Salzach
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Höllengebirge je pohoří nacházející se v Rakousku ve spolkové republice Salcbursko. Tato horská skupina se geograficky řadí do většího systému hor Salzkammergutberge. Nejvyšší vrchol je Grosser Höllkogel (1862 m n. m.), ležící takřka uprostřed masivu.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohoří se nachází mezi velkými solnohradskými jezery. Na severu to jsou Attersee a Mondsee. Na východě jej odděluje od masivu Traunstein (1691 m n. m.) jezero Traunsee. Nejdůležitější sídla oblasti jsou města Ebensee na východě a Steinbach am Attersee na západě hor.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Masiv má charakter náhorní plošiny, jenž se k jihu svažuje mírnějšími travnatými či lesnatými svahy a na sever spadá k solnohradským jezerům (Attersee a Mondsee) strmými vápencovými stěnami. Na plošině vznikají, vzhledem ke krasovému podloží, poměrně velká převýšení. Rozdíl mezi nejnižším místem Pfaffengraben a nejvyšším bodem Grosser Höllkogel je 508 metrů. Nachází se zde mnoho krasových jevů v podobě škrapů, jeskyní či závrtů. Pohoří je ve své vrcholové části velmi chudé na vodu. Pod severními svahy se ale nalézají dvě horská jezera - Hintere Langbathsee a větší Vordere Langbathsee, k nimž se lze dostat po horské silnici zabíhající hluboko do doliny Langbathtal.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Pohoří je protkáno kvalitně značenou a udržovanou sítí turisticky značených cest. Nejdůležitější je potom dálková trasa E4 překračující hory po celé své délce ve směru západ - východ. V pohoří se nachází několik horských chat.

Na východě, na vrcholu Feuerkogel (1592 m n. m.) je vybudováno velké lyžařské středisko s mnoha vleky a řadou sjezdových tratí. Z města Ebensee vede na vrchol lanová dráha. Na vrcholu se nachází několik chat a ubytovacích zařízení včetně restaurací.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]