Lyžařské středisko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lyžařská střediska ve světě
Lyžařské středisko Bariloche (Argentina)
Moravsko-slezské lyžařské středisko Červenohorské sedlo

Lyžařské středisko (také skiareál nebo ski areál) je středisko vybudované především pro lyžování, snowboarding, běh na lyžích a další zimní sporty. Zimní sporty jsou zde provozovány většinou v zimní sezóně, kromě středisek, jejichž sjezdovky se nacházejí na ledovcích. V letních měsících se některá (většinou větší) střediska mění na resorty pro odpočinek a sportovní činnost, například vysokohorskou turistiku.

Výskyt lyžařských středisek[editovat | editovat zdroj]

Tradiční lyžařská střediska se nacházejí obvykle v hornatých oblastech. Hory a klima, které mívá v zimních měsících mínusové teploty, jsou důležitými aspekty pro fungování střediska. Tyto podmínky jsou (zde se tedy nacházejí i tradiční lyžařská střediska) zejména ve vyšších částech střední Evropy, ve Skandinávii a Severní Americe, ale i v Andách, v Japonsku a na Novém Zélandu. V místech, kde tyto podmínky neexistují, mohou být uměle vybudovány lyžařské haly, jak je tomu například v Dubaji.

Specifika[editovat | editovat zdroj]

Evropská lyžařská střediska mají na rozdíl od severoamerických charakter vesnice nebo malého města se zázemím pro obsloužení a pobavení návštěvníků, například hotely, restauracemi a obchody. Pro severoamerická střediska je charakteristická vzdálenost od stálých sídel – mají povahu resortů, jejich zázemí je vybudováno výhradně pro ně. Ojedinělá střediska tohoto druhu v Evropě se anglicky nazývají ski station.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Lyžařská střediska bývají kritizována především z řad místních obyvatel, kterým vadí zejména kvůli ruchu, estetice a případnému ohrožení životního prostředí.[1]

České Ski-areály[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejznámější česká lyžařská střediska patří v Krkonoších: Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn, Harrachov a Janské Lázně; na Šumavě pak: Lipno, Zadov, Železná Ruda - Špičák a Kašperské Hory.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ski resort na anglické Wikipedii a Wintersportgebiet na německé Wikipedii.

  1. http://www.lanove-drahy.cz/?page=zpr&id=71

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]