Grundlsee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grundlsee
Grundlsee
Grundlsee
Poloha
Světadíl Evropa
Stát RakouskoRakousko Rakousko
Spolková země Štýrsko
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 4,22 km²
Délka 5,7 km
Šířka 0,9 km
Max. hloubka 64 m
Ostatní
Typ Alpské jezero
Nadm. výška 708 m n. m.
Přítok vody Toplitz Bach
Odtok vody Grundlseer Traun
Sídla Grundlsee, Gössl
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grundlsee je jezero ležící v jihovýchodní části oblasti Salzkammergut (Ausseerland), v rakouské spolkové zemi Štýrsko, poblíž známého lázeňského městečka Bad Aussee. Nachází se pod jižními srázy pohoří Totes Gebirge sevřené lesy a skalními stěnami a jeho vzhled je velehorský. Má rozlohu 4,22 km² a je dlouhé 5,7 km a široké 0,9 km. Jeho hloubka činí 64 metrů.

Vlastnosti vody[editovat | editovat zdroj]

Jezero se pyšní vysokou kvalitou své vody, která je označována svou jakostí jako pitná. Teplota vody v letních měsících dosahuje od 18 - 25 °C.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Jezero je pro své krasové dno velmi oblíbené mezi potápěči. Stejně jako u ostatních jezer Solné komory platí zákaz plavby lodí a člunů se spalovacími motory. Provozovány jsou zde pouze lodě (Rudolf a Traun) pro komerční využití.

Grundlsee je nejbohatší jezero na ryby v oblasti hor Salzkammergutberge. Nalezneme zde rybí druhy jako např. štika, pstruh potoční, pstruh jezerní, siven alpský, jelec tloušť, mník jednovousý, okoun říční, střevle potoční a rozličné drobné ryby (rybáři označované jako "bílé ryby" - běličky (zejména plotice obecná)).

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Východně od Grundlsee leží uprostřed lesů jezero Toplitzsee (přírodní rezervace) propojené s Grundlsee atraktivní naučnou geo stezkou vedenou háji podél potoka Toplitz Bach. Na druhou stranu se dostaneme pouze lodí. Kolem jezera nejsou žádné turistické stezky. Dalšími blízkými jezery jsou Kammer See ležící hluboko v horách ještě za Toplitzsee, Lahngangsee ležící již v horách Totes Gebirge pod stěnou Graswand. Dalším blízkým jezerem je Altauseer See (712 m). Na severní straně jezera Grundlsee stojí za návštěvu soutěska Zimitztal s vodopádem Zimitz - Wasserfall.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]