Mýtné

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hongkong

Mýtné či mýto je poplatek, který se vybírá za použití cesty, silnice, dálnice, tunelu nebo mostu. Jako mýto se historicky označovalo také místo, kde se mýtné vybíralo, a proto je toto slovo součástí některých místních názvů. Mýta bývala zřizována při hranicích státně územních celků a mírou poplatku byla nejčastěji hodnota přepravovaného zboží; byly to např. desátky jako desetina nebo v Uherském království třicátky jako třicetina hodnoty. Jednalo se tady v dnešním slova smyslu o celní stanice.

Situace v Česku[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Elektronické mýtné v Česku a Elektronické mýtné.

V České republice se používá mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny za jízdu po dálnicích. Výši poplatku vypočítává operátor Kapsch, provozující elektronický mýtný systém.[1]

[2]

[3]

Lehčí vozidla platí mýto ve formě povinnosti si koupit plastovou samolepicí dálniční známku, kterou se prokazují tak, že ji nalepí na čelní sklo auta a zároveň vozí kontrolní doklad - útržek dálniční známky. Pro rok 2016 stojí pro vozidla do 3,5 tuny roční známka 1500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč.

Situace na Slovensku[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Elektronické mýtné na Slovensku.

Na Slovensku stojí známka na rok 2016 pro vozidla do 3,5 tuny na rok 50 eur, na měsíc 14 eur a na deset dní 10 eur. Za přívěs se platí ještě jednou tolik. Těžší vozidla platí mýtné.

Související články[editovat | editovat zdroj]

  1. AGENCY, SMWORKS digital. V březnu se vybrala rekordní částka na mýtném. Roline Holding Inc., a.s. [online].  [cit. 2017-05-09]. Dostupné online.  (česky) 
  2. HOLDING, Roline. Květen je druhým nejvýnosnějším měsícem mýtného systému. Roline Holding Inc., a.s. [online].  [cit. 2017-07-06]. Dostupné online.  (česky) 
  3. HOLDING, Roline. Mýtné má nově zahrnout i emise a hluk. Roline Holding Inc., a.s. [online].  [cit. 2017-03-13]. Dostupné online.  (česky)