Mýtné

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hongkong

Mýtné či mýto je poplatek, který se vybírá za použití cesty, silnice, dálnice, tunelu nebo mostu. Jako mýto se historicky označovalo také místo, kde se mýtné vybíralo, a proto je toto slovo součástí některých místních názvů. Mýta bývala zřizována při hranicích státně územních celků a mírou poplatku byla nejčastěji hodnota přepravovaného zboží; byly to např. desátky jako desetina nebo v Uherském království třicátky jako třicetina hodnoty. Jednalo se tady v dnešním slova smyslu o celní stanice.

Situace v Česku a na Slovensku[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Elektronické mýtné v Česku, Elektronické mýtné#Elektronické mýtné v České republice a Elektronické mýtné na Slovensku.

V České republice se používá mýtné pro vozidla nad 3,5 tuny. Lehčí vozidla mají povinnost si koupit dálniční známku, které se lepí na čelní sklo auta. Pro rok 2016 stojí pro vozidla do 3,5 tuny roční známka 1500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč.

Na Slovensku stojí známka na rok 2016 pro vozidla do 3,5 tuny na rok 50 eur, na měsíc 14 eur a na deset dní 10 eur. Za přívěs se platí ještě jednou tolik. Těžší vozidla platí mýtné.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Mýtné ve Wikimedia Commons