Rula (hornina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rula
Ortorula
Ortorula
Zařazení přeměněná
Hlavní minerály křemen, slídy, živce (ortoklas, plagioklasy)
Akcesorie grafit, granáty
Textura páskovaná
Barva(y) šedá, hnědá
Okatá rula (Brazílie)

Rula je hornina vzniklá za vysokého stupně regionální metamorfózy z kterékoliv dříve vzniklé horniny, tj. ať už vyvřelých hornin nebo sedimentů. Ruly vzniklé z vyvřelin se nazývají ortoruly, ruly vzniklé metamorfózou sedimentů jsou pararuly. Je silně pravděpodobné, že rula tvoří velký podíl z hlubší části kontinentální kůry.

Ruly se vyznačují rovnoběžnou stavbou (břidličnatostí), která může mít různý vnější vzhled, např. zrnitá s nevýrazným usměrněním slíd, plástevná se souvislými slídovými pásky, okatá s čočkami světlých nerostů, stébelnatá aj. Zrno mají ruly jemné až hrubé. Jedna z nejhrubších rul je např. rula vyskytující se na Liberecku, tzv. ještědská rula. Barva je světle šedá, šedá, tmavošedá, žlutavá, hnědá až červenavá.

Podstatnou součástí ruly je podobně jako u granitu křemen, slída (muskovit, biotit) a živec (ortoklas, plagioklasy). Pararuly jsou charakteristické výskytem dalších nerostů, např. grafitu, cordieritu, granátů a sillimanitu. Od granitu se liší zbřidličnatěním (plošným uspořádáním minerálů kolmo na směr tlaku). Podobně jako ve svorech se v ní nachází někdy v menším množství i granáty. Má rovnoběžně proužkovitý vzhled, v němž se střídají světlé proužky křemene a živců s tmavšími proužky slídy - zvláště biotitu.

Ruly tvoří v České republice rozsáhlá tělesa v oblastech krystalinik (Šumava, Orlické hory, Českomoravská vrchovina aj.) Pevné, nezvětralé ruly se místně používají jako stavební kámen. Rula však snadno zvětrává, proto jako stavební materiál není příliš vhodná. Přesto se zejména pro svou dekorativnost ve stavebnictví používá na schody a chodníky nebo jako štěrk.

Název[editovat | editovat zdroj]

Termín rula používaný v češtině a slovenštině je odvozen od názvu města Ruhla v německém Durynsku, známém výskytem rul. V ostatních jazycích se používá německého slova „gneis“, starého saského hornického označení této horniny ze 16. století. Pravděpodobně jde o výraz ze staré horní němčiny: gneisto, střední horní němčiny: ganeist(e), g(e)neiste, ve významu „jiskřit“, „jiskra“. Dříve, ještě i v Goetheho době, byl uváděn název „gneus“. Do angličtiny byl termín přejat nejpozději v roce 1757.[1]

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Podle původu se ruly dělí na:

Ortorula z ČR

Známé druhy rul[editovat | editovat zdroj]

Hallandia (migmatit ze Švédska)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Harper, Online Etym. Dict., "gneiss"
  2. Minerály a horniny Slovenska - horniny - pararula, ortorula [online]. mineraly.sk, [cit. 2017-01-03]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]