Krystalinikum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Krystalinikum anebo basement (z angl. podloží) je komplex krystalických, většinou metamorfovaných a magmatických hornin, hlavně granitoidů[1]. Obvykle se používá pro označení vrstvy hornin pod sedimenty, platformním pokryvem nebo výplní pánví. Samotný sedimentární pokryv krystalinika je často označovaný jako sedimentární obal.

V Evropě a Severní Americe, s výjimkou nejstarších prekambrických štítových oblastí, je krystalinikum tvořeno nejčastěji hercynskými nebo i staršími kaledonskými horninami. Na hercynsky konsolidované krystalinikum obvykle nasedají permské červené pískovce, evapority a druhohorní vápence. V některých případech v důsledku zvýšených tlaků a teplot umožnila souvrství evaporitů, které tvořily nejslabší zónu, odlepení nadložních vápenců a jejich přesun ve formě příkrovů, což jen zdůrazňuje rozdíl mezi velmi pevným krystalinikem a jeho méně odolným, ba často i plasticky se chovajícím obalem.

Mnoho geologů v odborech jako pánevní analýza, sedimentologie a ložisková geologie používá termín krystalinikum v poměrně všeobecném smyslu jako označení všech metamorfovaných a magmatických hornin. Při vyhledávaní uhlovodíků jsou horniny krystalinika celkem nezajímavé, protože je téměř vyloučené, že by mohly obsahovat ropu nebo zemní plyn.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Krystalinikum na slovenské Wikipedii.

  1. Geologická encyklopedie on-line, heslo Krystalinikum, geology.cz, přístup 24.8.2008