Sedimentologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Krystaly halitu v rakouském solném dole u Hallstattu

Sedimentologie je nauka o sedimentech, jejich složení, vzniku i o veškerých sedimentačních pochodech. Zahrnuje sedimentární petrologii, která se zabývá procesy vedoucími ke vzniku usazených hornin na zemském povrchu, a sedimentární petrografii, která se zabývá hlavně mikroskopickým studiem sedimentů. Všeobecné studium usazených hornin se označuje jako litologie.[1]

Předmět studia[editovat | editovat zdroj]

Sedimentologie zahrnuje studium moderních sedimentů jako je písek[2], bahno[3] a hlína[4] a procesy, které mají za následek jejich uložení.[5] Sedimentologové uplatňují své znalosti moderních postupů k interpretaci geologické historie prostřednictvím pozorování sedimentárních hornin a sedimentárních struktur.

Sedimentární horniny pokrývají většinu zemského povrchu, zaznamenávají hodně z historie Země a přechovávají fosílie. Sedimentologie je úzce spojena se stratigrafií, která studuje fyzikální a časové vztahy mezi vrstvami hornin.

Předpoklad, že procesy ovlivňující Zemi jsou dnes stejné jako v minulosti, je základem pro určení sedimentárních vlastností v horninách. Porovnáním podobných vlastností dnes s vlastnostmi v horninách (například srovnáním moderních písčitých s dunami zachovanými ve starých Liparských pískovcích) geologové rekonstruují dřívější prostředí.

Typy sedimentárních hornin[editovat | editovat zdroj]

Onkolit z období Ordoviku nalezeny poblíž Crown Pointu v New Yorku, (Rygel, M.C.)

Existují čtyři základní typy sedimentárních hornin: klastické, uhličitany, evapority a chemické.

Význam sedimentárních hornin[editovat | editovat zdroj]

Sedimentární horniny poskytují velké množství produktů, které moderní i starověké společnosti začaly využívat.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PETRÁNEK, Jan. Sedimentologie [online]. 2007, rev. 2007 [cit. 2013-02-11]. Dostupné online. 
  2. Raymond Siever, Sand, Scientific American Library, New York (1988), ISBN 0-7167-5021-X.
  3. P.E. Potter, J.B. Maynard, and P.J. Depetris, Mud and Mudstones: Introduction and Overview Springer, Berlin (2005) ISBN 3-540-22157-3.
  4. Georges Millot, translated [from the French] by W.R. Farrand, Helene Paquet, Geology Of Clays - Weathering, Sedimentology, Geochemistry Springer Verlag, Berlin (1970), ISBN 0-412-10050-9.
  5. Gary Nichols, Sedimentology & Stratigraphy, Wiley-Blackwell, Malden, MA (1999), ISBN 0-632-03578-1.
  6. Edward J. Tarbuck, Frederick K. Lutgens, Cameron J. Tsujita, Earth, An Introduction to Physical Geology, National Library of Canada Cataloguing in Publication, 2005, ISBN 0-13-121724-0
  7. Joe H. S. Macquaker and Kevin M. Bohacs, "Geology: On the Accumulation of Mud," Science, 14 December 2007: 1734-1735.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]