Orlické hory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Orlické hory
Góry Orlickie

Velká Deštná

Nejvyšší bod Velká Deštná (1115 m n. m.)
Rozloha 204 km²

Nadřazená jednotka Orlická oblast
Sousední
jednotky
Podorlická pahorkatina, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Kladská kotlina, Zábřežská vrchovina
Podřazené
jednotky
Bukovohorská hornatina, Deštenská hornatina, Mladkovská vrchovina

Světadíl Evropa
Stát Česko Česko
Polsko Polsko
Orlické hory na mapě Česka
Orlické hory na mapě Česka
Povodí OrliceLabe
Souřadnice 50°13′ s. š., 16°30′ v. d.

Orlické hory (polsky Góry Orlickie, německy Adlergebirge) jsou pohoří a geomorfologický celek v severovýchodních Čechách, při hranici s polským Kladskem. Nejvyšší vrchol Velká Deštná, 1115 m n. m. Název pohoří je odvozen od řeky Orlice, která tudy po česko-polské hranici protéká.

Řeka Divoká Orlice na východě odděluje Orlické hory od Bystřických (Góry Bystrzyckie). Na severozápadním konci u Náchoda přecházejí ve Wzgórza Lewińskie a Góry Stołowe, na české straně pak v Podorlickou pahorkatinu, která dále u Hronova přechází v Broumovskou vrchovinu. Podorlická pahorkatina také lemuje Orlické hory po celé jejich délce z jihozápadu a jihu až k Tiché Orlici. Nejjižnější část Orlických hor, Bukovohorská hornatina, pak jihozápadně od města Králíky sousedí s českou částí Kladské kotliny, za níž Sudety pokračují masívem Králického Sněžníku.

Horopis[editovat | editovat zdroj]

Orlické hory jsou samostatným geomorfologickým celkem masivu Krkonošsko-jesenické subprovincie. Kompletní geomorfologické členění české části hor uvádí následující tabulka[1]:

Všechny nejvyšší hory s nadmořskou výškou nad 1000 m se nacházejí v nejsevernějším geomorfologickém podcelku Deštenské hornatině (i když Suchý vrch z Bukovohorské hornatiny dělí od tisícimetrové hranice pouhých 5 metrů).

Nejvyššími vrcholy jsou Velká Deštná (1115 m), Koruna (1101 m) a Malá Deštná (1090 m). Podle prominence (převýšení od sedla) jsou nejvýznamnější Velká Deštná, Vrchmezí (nejvyšší hora polské části hor) a Tetřevec. Kompletní seznam tisícovek uvádí následující tabulka:

Orlické hory - panorama z jihu od obce Rohenice

Mezi další významné vrcholy patří Suchý vrch (995 m), Anenský vrch (991 m), Komáří vrch (991 m) a Buková hora (958 m). Další vrcholy jsou uvedené v seznamu vrcholů v Orlických horách.

Polská část[editovat | editovat zdroj]

Orlické hory v rámci Polska

Orlické hory zasahují do Polska, kde se nazývají Góry Orlickie. Nejvyšší vrcholy se ovšem nacházejí v Česku, případně na česko-polských hranicích. Výšku 1000 m n. m. přesahují tyto 3 hory:

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Masarykova Chata

V Orlických horách se nacházejí lyžařská střediska Deštné v Orlických horách, Říčky v Orlických horách, Olešnice v Orlických horách, Sedloňov, Čenkovice a další, populární turistická Masarykova chata na Šerlichu. Po hřebeni vede červeně značená turistická trasa Jiráskova cesta.

Celým pohořím se táhne pás opevnění budovaných před druhou světovou válkou na obranu Československa před očekávaným útokem Německa.

Mezi nejnovější zajímavosti patří například Czech Hobbiton, který se nachází ve vesnici Šediviny.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]