Anenský hřbet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anenský hřbet
Nejvyšší bod991 m n. m. (Anenský vrch)

Nadřazená jednotkaOrlický hřbet
Sousední
jednotky
Kunštátský hřbet, Říčské rozsochy, Podorlická pahorkatina, Bartošovická vrchovina, Orlickozáhorská brázda

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PovodíDivoká Orlice
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anenský hřbet (německy společně s Kunštátským hřbetem Böhmer Kamm) je geomorfologický podokrsek Orlických hor. Nachází se v jejich centrální části a ve východní části Královéhradeckého kraje v okresu Rychnov nad Kněžnou. Nejvyšší horou hřbetu je Anenský vrch (991 m).

Geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Anenský hřbet náleží do geomorfologického celku Orlické hory, podcelku Deštenská hornatina a okrsku Orlický hřbet.[1] Od Kunštátského hřbetu - sousedního podokrsku v rámci Orlického hřbetu jej na severozápadě odděluje sedlo Mezivrší, od Říčských rozsoch údolí Hlubokého potoka a Říčky, od Podorlické pahorkatiny údolí Rokytenky. Hranice s Bartošovickou vrcnovinou na jihu probíhá přibližně podél zelené turistické značky z Rokytnice v Orlických horách do Bartošovic. Východní svahy hřbetu spadají do Orlickézáhorské brázdy.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Anenský vrch ze severozápadu

Nejvyšším a zároveň asi jediným významným vrcholem hřbetu je Anenský vrch s nadmořskou výškou 991 metrů. Dalším výraznějším je dnes bezejmenný vrchol 939 metrů severozápadně od něj.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Anenský hřbet spadá do povodí Divoké Orlice, která protéká pod jeho východními svahy. Významnějším potokem, který pramení na západním svahu je říčka Rokytenka.

Vegetace[editovat | editovat zdroj]

Anenský hřbet je porostlý téměř výhradně hospodářskými smrčinami, které jsou ve vrcholových partiích rozrušeny rozsáhlými pasekami. Louky se vyskytují v blízkosti obcí v dolních partiích, jejich pás přechází hřbet také v prostoru Panského Pole, malá luční enkláva je též v okolí osady Hadinec. Až na malou část na jižním zakončení se hřbet nachází na území Chráněné krajinné oblasti Orlické hory.[2] Na jihovýchodním svahu Anenského vrchu se nachází přírodní rezervace Černý důl.[3]

Komunikace[editovat | editovat zdroj]

V prostoru Panského Pole přechází hřbet silnice II/319 z Rokytnice v Orlických horách do Bartošovic. V jejím nejvyšším bodě se nachází v sezóně placené parkoviště. V zimě neupravovaná silniční komunikace z Říček do Orlického Záhoří prochází přes sedlo Mezivrší. Hřebenová cesta ze Šerlichu na Zemskou bránu je v celé své délce sledována červeně značenou Jiráskovou cestou a cyklotrasou 4071.

Stavby[editovat | editovat zdroj]

Objekt R-S 78 tvrze Hanička

Civilní roztroušená zástavba zasahuje do vrcholových partií hřbetu pouze v prostoru Panského Pole, jinak se omezuje převážně na spodní části svahů. Hlavní hřeben sleduje linie lehkého i těžkého opevnění budovaného v druhé polovině třicátých let proti nacistickému Německu. V jeho rámci byla vybudována i dělostřelecká tvrz Hanička, která je v současnosti muzejně zpřístupněna.[4] Muzejně zpřístupněn je i objekt R-S 87 Průsek u Anenského vrchu[5] a R-S 72 Nízká u Panského Pole.[6] Objekt R-S 74 Na holém přímo na Panském Poli dnes slouží jako rekreační objekt Klubu vojenské historie Praha.[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]