Suchý vrch (Orlické hory)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Suchý vrch
Suchý vrch od jihozápadu
Suchý vrch od jihozápadu

Vrchol995[1] m n. m.
Prominence435 m ↓ S od Červené Vody[2]
Izolace8,5 km → Jeřáb
SeznamyNejprominentnější hory CZ #16
Hory a kopce Orlických hor
PoznámkaNejvyšší bod Bukovohorské hornatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříOrlické hory / Bukovohorská hornatina / Orličský hřbet / Suchovršský hřbet
Souřadnice
Suchý vrch
Suchý vrch
PovodíTichá Orlice, Labe, Dunaj
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Suchý vrch (německy Schwarzberg[3]) je vrchol v České republice ležící v podřazeném celku Orlických hor Bukovohorské hornatině, jejímž je nejvyšším vrcholem[4]. Hora leží přímo na historické zemské hranici Čech a Moravy.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Suchý vrch a celá Bukovohorská hornatina se nacházejí na jihovýchodním konci Orlických hor. Suchý vrch se nachází asi 6 km jihozápadně od města Králíky a asi 7 km severovýchodně od města Jablonné nad Orlicí. Tvoří pro své okolí dominantní dvojvrchol s o něco nižším Bradlem. Vrchol Bradla je v nadmořské výšce 988 m a nachází se asi 600 m severozápadně od vrcholu Suchého vrchu.[1] Oba vrcholy odděluje mělké sedlo. Ostatní svahy prudce spadají. Severovýchodní k Horním Bořikovicím, jihozápadní k Orličkám a jihovýchodní do sedla Hvězda. Suchý vrch leží na území přírodního parku Suchý vrch a Buková hora. Vrcholem prochází historická česko-moravská hranice, která je zde v přímé korelaci s úmořím a mění svůj směr z východo-západního průběhu na severo-jižní.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Vrchol Suchého vrchu leží na hlavním evropském rozvodí Severního a Černého moře. Jihovýchodní svah je odvodňován pravými přítoky říčky Březné, jejíž vody jsou přes Moravskou Sázavu a Moravu odváděny do Dunaje. Ostatní svahy jsou odvodňovány levými přítoky Tiché Orlice. Na severovýchodě je to Boříkovický potok a na západě Černovický potok, Jamnenský potok a Orličský potok.

Vegetace[editovat | editovat zdroj]

Přímo na vrcholu se nachází nevelká horská louka, jinak jsou svahy porostlé téměř výhradně a souvisle smrčinami.

Komunikace[editovat | editovat zdroj]

Z Červenovodského sedla, kterým prochází silnice silnice I/11 vede po západním úbočí veřejná silnice ke Kramářově chatě stojící v sedle mezi Suchým vrchem a Bradlem. U chaty se nachází i v létě placené parkoviště. Na silnici zde navazují dvě významnější lesní cesty. První k vrcholu a druhá severozápadním směrem úbočím Bradla na vrchol Boudy. U Kramářovy chaty je též významné rozcestí turistických tras. Prochází tudy červeně značená Jiráskova cesta od Zemské brány na Jablonné nad Orlicí, prochází zde zeleně značená trasa 4234 z Jablonného na Červenovodské sedlo a končí modře značená trasa 1858 z Těchonína. Prochází tudy též červeně značená cyklistická trasa z Červenovodského sedla do Mladkova a vede sem krátká odbočka zeleně značené lyžařské trasy Buková hora - Mladkov.

Stavby[editovat | editovat zdroj]

Rozhledna na Suchém vrchu

Přímo na vrcholu se nacházejí radiokomunikační převáděče. Další, vojenský, se nachází v sedle nad Kramářovou chatou. Neoplocený vojenský prostor okolo něj a přilehlé budovy se nachází v těsné blízkosti parkoviště a je na něj vstup zakázán.

V sedle se nachází i již zmíněná Kramářova chata. Původní zděná útulna byla dána veřejnosti do užívání 20. 10. 1925. Dnešní stavba byla otevřena pro veřejnost 6. 7. 1928. Po privatizaci v devadesátých letech chata značně chátrala a v roce 1996 byla uzavřena. V červenci roku 2003 chata vyhořela a několik let dále chátrala. V roce 2010 započala rekonstrukce za přispění EU a roce 2012 byla zrekonstruovaná chata znovu otevřena veřejnosti. V prvním patře se nalézá komfortní restaurace, v přízemí je recepce a rychlé občerstvení.

V letech 19301932 byla ke Kramářově chatě přistavěna rozhledna, která zůstala požárem nedotčena. Je veřejnosti přístupná a v jejích prostorách se nachází i nevelký bufet. Z rozhledny je kruhový výhled východně na Hanušovickou vrchovinu a Hrubý Jeseník, severovýchodně na Kladskou kotlinu a Králický Sněžník, severně na Bystřické a Orlické hory a západně na Podorlickou pahorkatinu a dále do nitra Čech.

Přibližně 3 km severozápadně od rozhledny po červené turistické značce se nachází muzejně provozovaná dělostřelecká tvrz Bouda, která byla vybudována před 2. světovou válkou na obranu proti nacistickému Německu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Základní mapa ČR 1 : 50 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2022-07-31]. Dostupné online. 
  2. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  3. Druhé vojenské mapování na Mapy.cz (Z 19. století) [online]. [cit. 2022-07-31]. Dostupné online. 
  4. Suchý vrch na Mapách.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]