Stolové hory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Góry Stołowe
Stolové hory
Malá a Velká Hejšovina při pohledu z Fort Karola (červenec 2005)
Szczeliniec Wielki

Nejvyšší bod Szczeliniec Wielki (919 m n. m.)

Nadřazená jednotka Orlická oblast
Sousední
jednotky
Broumovská vrchovina, Kladská kotlina, Bystřické hory, Orlické hory, Podorlická pahorkatina

Světadíl Evropa
Stát Česko Česko
Polsko Polsko
Horniny pískovec
Povodí Nysa Kłodzka, Metuje
Souřadnice 50°28′ s. š., 16°19′60″ v. d.

Stolové hory, dříve Hejšovina, polsky Góry Stołowe [gury stouove], německy Heuscheuergebirge, tvoří panoramaticky a krajinářsky nejatraktivnější pohoří Sudet. Nacházejí se na česko-polské hranici nedaleko od města Hronova. Nejvyšším vrcholem je Velká Hejšovina s 919 m (polsky Szczeliniec Wielki [ščeliněc vjelki]). Jedná se o nejvyšší pískovcový vrchol Polska. Stolové hory jsou jedinými stolovými horamiPolsku. Jsou z větší části zalesněné.

Stolové hory se převážnou částí nacházejí na území Polska (Dolnoslezské vojvodství, mezi městečky Radków, Kudowa-Zdrój a Polanica-Zdrój), kde tvoří hlavní část území Národního parku Gór Stołowych, který byl vyhlášen v roce 1993 na ochranu krajinného rázu a zachovalé přírody Stolových hor. Na české území (Královéhradecký kraj) zasahují Stolové hory jen okrajovými výběžky, jsou to svahy spadající jihozápadně od Božanova do Broumovské kotliny – nejvyšší výšky zde dosahují Suchý vrch (720 m), Lopota (715 m), Bílá skála (720 m), nebo jihovýchodně až východně od Machova svahy hory Šefel (697 m) a Boru (polsky Skalniak 918,5 m), kde český terén sahá do výšky 827 m. Z hlediska ochrany přírody spadá česká část do CHKO Broumovsko.

Severní část (Suchý vrch, Lopota, Šefel) je pokračováním geologických struktur Broumovských stěn, masiv Boru je z české části geologickým pokračováním Polické pánve, popřípadě lze obě části považovat za pokračování polické synklinály. Vrcholové partie Stolových hor jsou tvořeny z kvádrových pískovců svrchní křídy s vložkami slínovců a vápenců. Jedná se o sedimenty mořského původu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]