Bystřické hory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bystřické hory
Góry Bystrzyckie
Bystřické hory
Bystřické hory

Nejvyšší bod 977 m n. m. (Jagodna)
Délka 50 km

Nadřazená jednotka Orlická oblast
Sousední
jednotky
Orlické hory, Stolové hory, Kladská kotlina

Světadíl Evropa
Stát Polsko Polsko
Česko Česko
Povodí Divoká Orlice, Tichá Orlice, Kladská Nisa
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bystřické hory (polsky Góry Bystrzyckie, německy Habelschwerdter Gebirge) jsou pohoříKladsku, táhnou se ze severozápadu na jihovýchod paralelně s Orlickými horami na polské straně česko-polské hranice. Od Orlických hor je odděluje nejprve údolí Dušnické Bystřice, potom Divoká Orlice (která v Bystřických horách pramení). Jižní hranice (poté, co Divoká Orlice uhne Zemskou branou do českého vnitrozemí) je nejasná.

Podle polských zdrojů zasahují Bystřické hory v těchto místech jižně od Lesice malou částí na české území. Úlohu dělícího údolí může od Divoké Orlice převzít její přítok (a hraniční potok) Czerwony Strumień. Za přesah Bystřických hor do Čech by tak šel považovat hraniční hřeben mezi Kamieńczykem na polské straně a Mladkovem a Lichkovem (údolím Tiché Orlice) na české. Patří sem hory Kamyk (728), Přední Hraniční vrch (722), Zadní Hraniční vrch (710) a Dvorský vrch (633). Dále na východ už terén klesá do Mladkovského sedlaKladské kotlině.

Podle českých zdrojů[1] Bystřické hory na české území nezasahují a zmíněný hraniční hřeben je ještě součástí Orlických hor, konkrétně Mladkovské vrchoviny, což přejímá i mapa KČT č. 27. V tom případě by hranici netvořil potok Czerwony Strumień, ale údolí potoka Kamieńczyk.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]