Radków

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Radków
2014 Radków 04.jpg
Radków – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 388 m n. m.
Stát PolskoPolsko Polsko
Radków
Radków
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 15,0 km²
Správa
Vznik 1290
Oficiální web www.radkowklodzki.pl
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radków (česky Radek či Hrádek; německy Wünschelburg) je malé město a sídlo venkovsko-městské gminy Radków v okrese Kladsko (Dolnoslezské vojvodství, Polsko); leží na severním úpatí Stolových hor, 3 km od česko-polské státní hranice, 10 km jihovýchodně od Broumova. Na území o rozloze 15,07 km² zde žije 2410 obyvatel (2008).

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Náměstí s radnicí před rekonstrukcí

Většinu obyvatel tvořili až do vysídlení po roce 1945 Němci. Písemně je Radków vzpomínán již roku 1290 jako Wünschelburg; současný název vznikl až v roce 1945. Městečko náleželo k Hrabství kladskému a rozkvět zažilo okolo roku 1500. Z této doby pochází renesanční radnice na náměstí.

Z Radkova vedla pěší stezka do Karłowa ve Stolových horách, kterou v roce 1790 prošel Johann Wolfgang von Goethe. V roce 1870 zde byla zřízena silnice až do Kudowy, které se po druhé světové válce dostalo polského označení Szosa Stu Zakrętów („Cesta sta zatáček“). Na konci 19. století tu vznikaly průmyslové závody a pískovcové lomy. V roce 1903 zde společnost Eulengebirgsbahn AG zřídila koncové nádraží lokální železnice ze Ścinawky.

Ve 20. století městečko stagnovalo, železnice byla v 80. letech zrušena, zůstaly autobusy do Kladska a Nové Rudy. Část obživy přináší turismus; Schengenský prostor zjednodušil přístup ze sousedních Čech. Na západním okraji města byla zřízena malá přehrada, koupaliště a kempink.

Gmina Radków[editovat | editovat zdroj]

Gmina Radków

Radków je sídlem stejnojmenné obce (gminy) o rozloze 139 km² a počtu obyvatel 10 287. Rozkládá se mezi nejvyšší částí Stolových hor a středním tokem říčky Stěnavy (Ścinawka).

Místní části:

Sousední obce/gminy

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]