Bor (Stolové hory)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bor
Skalniak
Bor vpravo vpředu, vlevo za ním Hejšovina
Bor vpravo vpředu, vlevo za ním Hejšovina

Vrchol 915 m n. m.
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko, PolskoPolsko Polsko
Pohoří Orlická oblast / Stolové hory
Souřadnice
Bor (Skalniak)
Bor (Skalniak)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bor (německy Spiegelberg /bei Cudowa/, polsky Skalniak, 915 m n. m.)[1] [2]–  hora a horský masiv ve Stolových horách (polsky Góry Stołowe, německy Heuscheuergebirge) ve středních Sudetech na hranici Královéhradeckého kraje a Dolnoslezského vojvodství.

Umístění a popis[editovat | editovat zdroj]

Hora Bor nad Hronovem

Bor je hraniční hora a také vrchovina, nacházející se v Orlické oblasti (středních Sudetech) asi 6 km východně od města Hronova. Borem pokračuje hřbet Orlických hor dále na sever. Spolu s Velkou Hejšovinou tvoří nejvyšší část Stolových hor. Ty se z pohledu českého zeměpisectví omezují jen na tyto dva masivy, z pohledu polské geografie však Stolové hory pokračují na české území na západ Broumovskými stěnami.[zdroj?]

Bor je významnou dominantou především města Hronova. Na jeho severním úpatí leží městys Machov. Při pohledu ze západu z Čech od Hronova nebo Police nad Metují se jeví jako stolová hora, zatím co při pohledu od východu z Kladské kotliny působí jako členitý masiv s několika vrcholy, z nichž nejvyšší je Skalniak. Jeho výška je stále předmětem sporů zejména ve vztahu k Velké Hejšovině [3]. Další známé vrcholy jsou Bludné skály (pol. Błędne Skały, něm. Wilde Löcher, 852 m n. m.), Ptak (841 m n. m.) nebo Ptasia Góra (851 m n. m.)

Na Bludných skalách je hojně navštěvovaný skalní labyrint s nádhernou vyhlídkou nad Sypací skálou (jež je již na české části Boru). 95% masivu se nachází na území Polska, v České republice je jen severní svah, na němž je i česká vyhlídka pod Sypací skálou. Část u Bludných skal je typická náhorní rovina, která spadá prudce svými západními a severními svahy na české území. Většina masivu je porostlá lesem. Bor je často uváděn jako druhý nejvyšší vrchol Stolových hor hned za Velkou Hejšovinou (919 m n. m.) Ve výšce cca 700 m n. m. je pod vrcholem Boru ještě na polské straně obec Bukowina Kłodzka s rozlehlou horskou loukou.

Bor v umění[editovat | editovat zdroj]

Bor najdeme v díle Aloise Jiráska, především pak v jeho kronice U nás[4]. Jelikož nejznámějším ilustrátorem této románové kroniky je Adolf Kašpar, objevuje se Bor také na řadě jeho ilustrací. Bor a okolí se objevují na obrazech Antonína Hudečka, který v letech 1910 - 1924 působil v Machově a okolí[5] a též místního krajináře Jindřicha Sitte.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Błędne Skały [online]. [cit. 2019-02-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-01-13. (polsky) 
 2. Seznam. Bor. Hora, výškový bod [online]. mapy.cz [cit. 2019-01-13]. Dostupné online. 
 3. Skalniak – najwyższy szczyt Gór Stołowych?
 4. JIRÁSEK, Alois. U nás. Nová kronika. 4 svazky. 2. vyd. Praha: Odeon, 1927. 496, 481, 564, 499 s. 
 5. KARLÍKOVÁ, Ludmila. Antonín Hudeček. 1. vyd. Praha: Odeon, 1983. 82 s. 
 6. Jindřich Sitte [online]. Police nad Metují: Knihovna města Police nad Metují [cit. 2019-02-13]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Scharenberg W.: Handbuch für Sudeten-Reisende mit besonderer Berücksichtigung für Freunde der Naturwissenschaften und die Besucher schlesischer Heilquellen. Breslau 1846. 321 s.
 • Podhorský M.: Broumovská vrchovina : Adršpašsko-teplické skály, Góry Stołowe. 3. vyd. Praha : Freytag & Berndt, 2014. 160 s
 • Koudelková E.: Výpravy do Českého koutku. Liberec 2012. 246 s.
 • Imlauf L,. Hladký L., Nedvědová, H., Čuhanič, P.: Hronov a okolí. Hronov i okolice. The town Hronov and its surroundings. Hronov  [2009?]. 132 s.
 • Meier J.: Broumovsko & literatura: kapitoly z literárního místopisu. Liberec, Bor 2003. 177 s.
 • Bauer H., Lukášek, J. Kaválek, M.: Broumovsko: kraj mého života = country of my life = die Gegend meines Lebens = kraina mego życia = land van mijn hart. 2. vyd. Broumov 2008. 144 s.
 • David, P., Soukup V.: 666 přírodních krás České republiky. 1. vyd. Praha 2003. 224, 58 s.

Galerie[editovat | editovat zdroj]