Zbečnický potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zbečnický potok
(Materník, Zbečník)
Zbečnický potok 1.JPG
Základní informace
Délka toku 4,5 km
Plocha povodí 8,98 km²
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 1-01-03-032
Pramen
vjv. od Horního Kostelce
50°29′26,4″ s. š., 16°7′39,8″ v. d.
482 m n. m.
Ústí
do Metuje v Hronově
50°28′36,4″ s. š., 16°10′44,7″ v. d.
365 m n. m.
Protéká
ČeskoČesko Česko (Královéhradecký krajZbečník, Hronov)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Metuje

Zbečnický potok, nazývaný také Materník, je potok protékající obcí Zbečník a městem Hronov v okrese Náchod. Je pravostranným přítokem řeky Metuje. Jeho délka činí přibližně 4,5 km. Svým průběhem vytváří část rozhraní Broumovské vrchoviny a Podorlické pahorkatiny.

Potok v podstatě vzniká soutokem vlastního Materníku (v mapách někdy označován jako Zbečník), který má několik sbíhajících se pramenů v polesí Maternice ve východní části Jestřebích hor, z nichž nejznámější je v místě s názvem Skalákova studánka (zprava asi po 1,5 km od nejvzdálenějšího pramene) se zhruba stejně dlouhým potokem, který bývá v mapách označován jako Zbečnický potok a pramení v Horním Kostelci spolu s dalšími prameny v přilehlých lesích. Materník za Skalákovou studánkou asi po 1 km opouští les a vtéká do Zbečnického údolí, tam přijímá zprava výše uvedený Zbečnický potok, na kterém byl před soutokem menší rybník o rozloze 1874 m2 (t.č. již nějakou dobu nenapuštěný, v turistických mapách neuváděný, ale v katastrální mapě stále značený) Již na území Hronova asi tři sta metrů od ústí do řeky Metuje[1] v zatrubení se do něho vlévá zprava bezejmenný potok (říkalo se mu také Stříbrný a je dlouhý od pramene do soutoku něco přes 1,5 km), který pramení dvěma prameny v lese v údolích mezi Chlomkem a Studénkami. Na tomto potoce jsou dva menší rybníčky: rybník Knoll (510 m2) na oploceném pozemku a níže za železniční tratí o něco větší další rybník (1114m2), který na rozdíl od prvního není zakreslen na většině turisty používaných mapách.

Tok potoka je na většině míst klidný a dno potoka je střídavě písčité a kamenité. Koryto potoka je místy uměle upravené[2], před křížením se Smetanovou ulicí v Hronově pak definitivně zatrubené.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

  • Materník/Zbečník - zleva na území Zbečníka
  • Stříbrný potok - zprava na území Hronova

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Broumovsko - turistický portál
  2. http://www.pla.cz/planet/projects/planovaniov/files/navrhpop/C/4_LISTY_OPATRENI/C4_13/2_OSTATNI/LA110373.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]