Zemská brána

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuPřírodní rezervace
Zemská brána
Zemská brána, Divoká Orlice
Datum vyhlášení 1. září 1987
Vyhlásil Správa NP a CHKO Šumava
Kód ÚSOP 1040
Lokalita Bartošovice v Orlických horách
Klášterec nad Orlicí
Výška 570-650 m n. m.
Výměra 88,22 ha
Seznam CHÚ v okrese Rychnov nad Kněžnou
Seznam CHÚ v okrese Ústí nad Orlicí
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Zemská brána
Zemská brána
Přírodní rezervace v Česku

Přírodní rezervace Zemská brána se nachází v Orlických horách na toku řeky Divoké Orlice na území od hranic s Polskem po Klášterec nad Orlicí. Rezervace byla vyhlášena v roce 1987 a její celková rozloha čítá 88,2 ha, nachází se v nadmořské výšce 570 až 650 m n.m. Předmětem ochrany je především balvanité řečiště Divoké Orlice, která v těchto místech prorazila hřeben Orlických hor a vytvořila hluboce zařízlé údolí nazvané Zemská brána. Na strmých svazích říčního údolí se zde nacházejí zajímavé a horolezecky využívané skalní útvary.

Fauna a flora[editovat | editovat zdroj]

Lesní porosty této přírodní rezervace jsou tvořeny především smrkovými lesy s jedlí a bukem. Nejzachovalejší a nejcennější jsou porosty lemující Divokou Orlici. Zde roste i několik vzácnějších druhů rostlin, například kamzičník rakouský a oměj pestrý. Pro faunu rezervace jsou příznačné především druhy žijící v Divoké Orlicí a v její blízkosti: z ryb je to například vranka obecná, z ptáků skorec vodní. Při přeletu lze vidět čápa černého, který hnízdívá v okolních lesích. Běžně se v lesích vyskytuje liška obecná, jelen evropský, srnec obecný a prase divoké z ptactva pak strakapoud velký a datel černý. Příležitostně se v místních lesích objeví i mufloni.[1]

Kamenný most[editovat | editovat zdroj]

Zemská brána a kamenný most

Tento kamenný most přes Divokou Orlici je bezesporu jednou z dominant přírodní rezervace Zemská brána. Byl postaven v letech 1900–1903 a na jeho stavbě se podíleli i italští odborníci. Technický stav mostu se však časem (vlivem povětrnostních podmínek a zejména povodní) zhoršil. V letech 2004 až 2005 prošel původní most kompletní rekonstrukcí. Pískovcové kameny byly pečlivě rozebrány, uskladněny a použity znovu na obložení mostu tak, aby byla co nejvíce zachována jeho původní podoba. Rovněž i dřevoocelová svodidla byla vybrána za účelem co nejméně narušovat přírodní okolí. Tento druh svodidel byl v České republice poprvé použit právě zde.

Turistika a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Rezervace nabízí výborné možnosti pro turistiku a relaxaci. Podél řeky prochází modrá značená cesta využívající i známou Pašeráckou lávku. Souběžná naučná stezka v několika zastaveních představuje místní zajímavosti. Návštěvníci mohou kromě vlastní řeky a okolních lesů obdivovat i předválečná opevnění nebo se zbojnickou legendou spojenou Ledříčkovu skálu[2]. Soutěska pod mostem je zajímavá pro vodáky (krátký úsek dle vodního stavu WW II-III)[3]. Horolezci příležitostně (již od 70. let 20.století) využívají k lezení místní, nepříliš vysoké, ale o to převislejší rulové skály [4]. V okolí lze praktikovat i cykloturistiku i když úsek mezi kamenným mostem a Pašeráckou lávkou je po levém břehu na kole nesjízdný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Koncepce ochrany přírody a krajiny Královéhradeckého kraje, Ing. Miloslav Šindlar a kol., 2003, Příloha č.1 Maloplošná zvláště chráněná území na území Královéhradeckého kraje, strana 134, [1] PDF Dokument
  2. http://www.orlickehory.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=64&Itemid=100&lang=cs
  3. http://www.raft.cz/cechy/divoka.aspx?ID_reky=5
  4. http://hk-vamberk.wz.cz/Brana/zemska_brana.htm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]