Bukačka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxuNárodní přírodní rezervace
Bukačka
Louka v rezervaci
Datum vyhlášení 5. května 1954
Vyhlásil Ministerstvo kultury
Kód ÚSOP 2437
Lokalita Sedloňov
Výška 950 m n. m.
Výměra 50,72 ha
Seznam CHÚ v okrese Rychnov nad Kněžnou
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Bukačka
Bukačka
Národní přírodní rezervace v Česku

Národní přírodní rezervace Bukačka je nejvýznamnější maloplošné chráněné území v chráněné krajinné oblasti Orlické hory, rozkládající se severozápadně od Šerlichu. Byla zřízena v roce 1954 na ploše o rozloze 50,74 ha k ochraně původního smíšeného bukosmrkového pralesa s bohatou květenou. NPR Bukačka je rovněž součástí Evropsky významné lokality soustavy Natura 2000 Orlické hory - sever, která byla zřízena z důvodu ochrany lokalit hořečku mnohotvarého českého, vlhkomilných vysokobylinných lemových společenstev nížin a horského až alpínského stupně, dále horských sečených luk a bučin včetně acidofilních smrčin. Obě chráněná území spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Východní Čechy se sídlem v Pardubicích.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Rezervaci tvoří zakrslý bukový prales s příměsí smrku, javoru klenu a jeřábu ptačího a rašelinná louka. V rezervaci roste 294 druhů vyšších rostlin, z nich 23 chráněných. Pro svou druhovou pestrost bývá NPR Bukačka nazývána botanickou zahradou Orlických hor.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Přes Bukačku a její nejbližší okolí vede naučná stezka Okolím Deštného, která začíná v Deštném-Zákoutí, pokračuje přes Šerlich, Bukačku a dále přes rozcestí Sedloňovský černý kříž a končí v Deštném u kostela. Měří přibližně 15 km a má 8 zastavení. Trasu naučné stezky kopíruje i hlavní orlickohorská hřebenovka – červeně značená Jiráskova cesta.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]