Kačerov (přírodní rezervace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Kačerov
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Přírodní rezervace Kačerov
Přírodní rezervace Kačerov
Základní informace
Vyhlášení 5. července 1984
Vyhlásil Okresní národní výbor Rychnov nad Kněžnou, Správa CHKO Orlické hory
Nadm. výška 660 – 700 m n. m.
Rozloha 17,31 ha[1]
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Rychnov nad Kněžnou
Umístění Zdobnice (k. ú. Kačerov u Zdobnice)
Souřadnice
Kačerov
Kačerov
Další informace
Kód 859
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Přírodní rezervace Kačerov zahrnuje rašeliniště asi 250 m VJV od křižovatky silnic UhřínovProrubkyKačerov v okrese Rychnov nad Kněžnou.

Rašelinná louka s nálety dřevin a rozptýlenou stromovou zelení a s pestrou mozaikou rašelinných biotopů od nejvlhčích mokřin po suché loučky. Bohaté naleziště vzácných druhů rostlin i živočichů. Okolí rezervace bylo v minulosti v rámci náhradních rekultivací odvodněno.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Podkladem jsou různé typy krystalických břidlic ortorulového vzhledu a dvojslídné svory.

Rostliny[editovat | editovat zdroj]

Rostlinná společenstva rezervace řadíme do třídy Scheuchzerio-Caricetea fuscae. Původně rašelinné louky a prameniště postupně částečně zarostly náletem olše lepkavé (Alnus glutinosa), bříz (Betula sp.) a vrb (Salix sp.), javoru klenu (Acer pseudoplatanus), smrku ztepilého (Picea abies) a dalších dřevin. Na nejvlhčích místech roste ve velkém množství vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), ve zbytcích podmáčených lučních porostů prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), prvosenka vyšší (Primula elatior), srha laločnatá slovenská (Dactylis glomerata subsp. slovenica), kozlík dvoudomý (Valeriana dioica) a violka bahenní (Viola palustris). Byla zde nalezena i zdrojovka prameništní (Montia fontana), indikující čisté vody a prameniště.

Zvířata[editovat | editovat zdroj]

V této relativně nízké poloze žije reliktní druh rašeliništního pavouka Heliophanus dampfi. V rezervaci a v jejím bezprostředním okolí bylo nalezeno 25 druhů chrostíků, z nichž nejcennější jsou Plectrocnemia brevis, Beraea maura a Ernodes articularis.

Masový je výskyt obojživelníků skokana hnědého (Rana temporaria) a čolka horského (Triturus alpestris). Vzácně se zde vyskytuje i skokan ostronosý (Rana arvalis). Hnízdí tu např. čečetka zimní (Carduelis flammea).

Motýli[editovat | editovat zdroj]

Nacházejí se zde ohrožené druhy vlhkých luk: modrásek očkovaný (Maculinea telejus) a modrásek bahenní (Maculinea nausithous). tyrfofilní okáč stříbrooký (Coenonympha tullia), nalezený u Kačerova v r. 1958, již pravděpodobně vymizel. K pozoruhodným zdejším broukům patří Rabocerus gabrieli z čeledi Salpingidae, nalezený v podmáčené olšině, a mandelinka Chrysomela lapponica.

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]