Klášterec nad Orlicí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Klášterec nad Orlicí
Obecní úřad a místní pošta

Obecní úřad a místní pošta

znak obce Klášterec nad Orlicívlajka obce Klášterec nad Orlicíznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0534 580431
kraj (NUTS 3): Pardubický (CZ053)
okres (LAU 1): Ústí nad Orlicí (CZ0534)
obec s rozšířenou působností: Žamberk
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální území: Klášterec nad Orlicí
katastrální výměra: 17,91 km²
počet obyvatel: 876 (2017)[1] (e)
nadmořská výška: 490 m n. m.
PSČ: 561 82
zákl. sídelní jednotky: 5
části obce: 5
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Klášterec nad Orlicí 122
56182 Klášterec nad Orlicí
starosta / starostka: Lenka Ševčíková
Oficiální web: www.klasterecnadorlici.cz
E-mail: ouklasterec@orlicko.cz

Klášterec nad Orlicí
Red pog.svg
Klášterec nad Orlicí
Zdroje k infoboxu a částem obce

Klášterec nad Orlicí (německy Klösterle an der Adler) je obec v okrese Ústí nad Orlicí, v Orlických horách při řece Divoké Orlici, asi 8 km severovýchodně od města Žamberk. Žije zde asi 900 obyvatel. V bezprostřední blízkosti obce, směrem po proudu řeky Divoké Orlice, se nalézá vodní nádrž Pastviny, známá jako vyhledávaná rekreační oblast.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci původním jménem Orlitz (Orlík) a Orlička, pochází z roku 1279 a je zaznamenána ve veřejné listině, bule papeže Bonifáce VIII. ze dne 15. prosince 1295. Jiná zmínka je z „Formuláře“ Tobiáše z Bechyně, ve které chválí úmysl postaviti zde v této krajině klášter. Datování těchto listin je mezi roky 12791290. Z toho je patrno, že Orlitz vznikla asi před rokem 1280.


Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Kostel Nejsvětější Trojice

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Čihák[editovat | editovat zdroj]

Osada Čihák vznikla listinou vydanou Františkem Adamem z Bubna z 22. dubna 1679 proto, že zde byl objeven pískovcový kámen a pro jeho dobývání bylo potřeba získat pracovní síly. Žili zde převážně kameníci se svými rodinami. Byli osvobozeni od robot a daní a svou prací v lomech zajišťovali kámen pro stavbu panských usedlostí. Název Čihák je odvozen od slova číhati na kupce, kteří v těchto místech přecházeli hranice se zbožím a nechtěli zaplatit clo.

Jedlina[editovat | editovat zdroj]

Jedlina vznikla ve druhé polovině 18. století jako osada lesních dělníků určených k práci ve vrchnostenských lesích. Její jméno vzniklo pravděpodobně od kdysi zde stojícího velkého jedlového lesa.

Lhotka[editovat | editovat zdroj]

Lhotka je nejstarší osadou. Byla založena jako samostatná obec současně se vsí Orlík (Orlitz). V roce 1713 byla připojena ke Klášterci. Název byl odvozen od „Lhůty“ stanovené k pokácení a vymýcení lesa, aby zde mohla být půda osídlena lidmi, kteří na ni hospodařili.

Zbudov[editovat | editovat zdroj]

Jako osada Zbudov vznikl až po roce 1543 na pozemcích „zbudoucích“ z klášterního a kostelního majetku, kde si lidé začali stavět svá hospodářství. Pravděpodobně k největšímu rozvoji této osady dochází až v roce 1790.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]