Oucmanice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oucmanice
kostel Nejsvětější Trojice
kostel Nejsvětější Trojice
Znak obce OucmaniceVlajka obce Oucmanice
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0534 580741
Pověřená obecChoceň
Obec s rozšířenou působnostíVysoké Mýto
Okres (LAU 1)Ústí nad Orlicí (CZ0534)
Kraj (NUTS 3)Pardubický (CZ053)
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel257 (2021)[1]
Rozloha3,65 km²
Katastrální územíOucmanice
Nadmořská výška380 m n. m.
PSČ562 01
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduObecní úřad Oucmanice
Oucmanice 60
562 01 Ústí nad Orlicí
obec.oucmanice@tiscali.cz
StarostaJosef Pavlíček
Oficiální web: www.oucmanice.cz
Oucmanice
Oucmanice
Další údaje
Kód obce580741
Kód části obce117056
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Oucmanice (nem.: Autzmanitz; (stare) Walzmannsdorf)[2] je malá obec v Pardubickém kraji, okrese Ústí nad Orlicí. Žije zde 257[1] obyvatel. Oucmanice leží přibližně 9 km západně od Ústí nad Orlicí a 1,5 km jižně od Brandýsa nad Orlicí. Z geomorfologického hlediska se nachází na hranicích Kozlovského hřbetu a Choceňské tabule.

S Oucmanicemi sousedí šest katastrálních území: Sudislav nad Orlicí, Jehnědí, Svatý Jiří, Loučky, Zářecká Lhota a Brandýs nad Orlicí.

Historie obce[editovat | editovat zdroj]

Obec Oucmanice byla založena v rámci první fáze kolonizace pohraničních území ve 13. století. Poprvé se připomíná v roce 1292 v zakládací listině zbraslavského kláštera (kláštera Aula Regia) českého krále Václava II.

V roce 1307 byla obec již majetkem Vítka ze Švábenic z nedalekého lanšperského panství. Do poloviny 16. století byla součástí litomyšlského panství Kostků z Postupic, kdy se stala součástí panství Brandýs nad Orlicí.

Podle tereziánského katastru českého z roku 1757 patřily Oucmanice Hradeckému kraji, panství Brandýs nad Orlicí, jehož držitelem byl hrabě František Norbert Trautmansdorf. Po zrušení poddanství byla obec roku 1850 přidělena do obvodu Okresního hejtmanství ve Vysokém Mýtě. K 1. únoru 1951 byly Oucmanice přesunuty z vysokomýtského okresu do okresu Ústí nad Orlicí.

Vývoj názvu obce[editovat | editovat zdroj]

V zakládací listině zbraslavského kláštera je obec pojmenována villa Walczmanni, brzy se však začíná používat označení Valcmanice. Název obce poukazuje na německý původ lokátora, z české přípony -ice se odvozuje český původ osídlení nebo rychlé počeštění dříve německé vsi. Od druhé poloviny 17. století se objevuje název Aucmanice (používal se též německý zápis Autzmanitz). Ve druhé polovině 19. století jsou to pak názvy Úcmanice a Oucmanice (název Úcmanice se používal ve snaze o spisovnost dle analogie ouřad - úřad).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021. Praha. 30. dubna 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-30]
  2. Antonín Profous: Místní jména v Čechách : Jejich vznik, původ, význam a změny. Bd. I.-III., Česká akademie věd a umění, Praha

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]