Kunvald

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o městysi v okrese Ústí nad Orlicí. O obci na Novojičínsku, která dříve nesla stejný název, pojednává článek Kunín.
Kunvald
Kostel svatého Jiří v Kunvaldu
Znak městyse KunvaldVlajka městyse Kunvald
znakvlajka
Lokalita
Statusměstys
LAU 2 (obec)CZ0534 580503
Pověřená obec a obec s rozšířenou působnostíŽamberk
Okres (LAU 1)Ústí nad Orlicí (CZ0534)
Kraj (NUTS 3)Pardubický (CZ053)
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel924 (2021)[1]
Rozloha29,33 km²
Katastrální územíKunvald
Nadmořská výška450 m n. m.
PSČ561 81
Počet částí obce6
Počet k. ú.1
Počet ZSJ7
Kontakt
Adresa úřadu městyseKunvald 40
561 81 Kunvald v Čechách
kunvald@orlicko.cz
StarostaJosef Paďour
Oficiální web: www.kunvald.info
Kunvald
Kunvald
Další údaje
Kód obce580503
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kunvald (německy Kunwald) je městys 5 km severovýchodně od Žamberka v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji. Žije zde 924[1] obyvatel. Obci byl 11. března 2008 obnoven status městyse.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Založení obce[editovat | editovat zdroj]

Ve druhé polovině 13. století byl kraj, ve kterém leží Kunvald, kolonizován německými osadníky. V té samé době vznikala města Žamberk, Rychnov nad Kněžnou, Ústí nad Orlicí a další města a vesnice. Patrně pod vlivem okolních slovanských osad, které zde byly již před kolonizací, převládalo české obyvatelstvo v Kunvaldu již v polovině 14. století.

První písemnou zmínkou o Kunvaldu je zápis z roku 1363 v souvislosti s jmenováním nového faráře Jana Petra z České Třebové na faru v Nekoři. Byl dosazován pánem žampašského panství a vykonavatelem byl farář z Kunvaldu. Přes Kunvald vedla důležitá cesta z hradů Žampach, Litice a Potštejn do Kladska a Slezska. Ves patřila od roku 1389 k litickému panství.

Název obce[editovat | editovat zdroj]

Původ názvu obce je nejasný a je několik verzí. Jedna z verzí uvádí, že obyvatelé, kteří kolonizovali zdejší kraj, přišli z Lužice, kde bylo městečko Cunewalde (Kumwald) a také se dělilo na horní a dolní (Obercunewalde a Niedercunewalde) jako Kunvald. Další verzí je, že by se mohla jmenovat podle vlastního jména lokátora (kolonizátora) nebo majitele. Na hradě Suchá nebo na tvrzi nad osadou Kunačice měl podle pověstí sídlit rytíř Kuna. Jiná verze praví, že v Kunvaldě bylo hodně kun a bylo zde hodně lesů (les = německy wald), z toho vyplývá: kuna + wald = Kunawald, později Kunwald a dnes Kunvald.

Osady[editovat | editovat zdroj]

Kunvald má sedm osad: Bubnov, Končiny, Kunačice, Přední Důl, Zadní Důl, Záhory a Zaječiny. S výjimkou Předního a Zadního Dolu jsou současně evidenčními částmi městyse. Byly zakládány kvůli tomu, že lidé z centra Kunvaldu to měli daleko na svá pole, a tak se z Kunvaldu stěhovali do blízkého okolí a zakládali malé vesničky. Ty byly v 18.19. století připojovány ke Kunvaldu, výjimkou je osada Záhory, která byla připojena až po druhé světové válce.

Kolébka Jednoty bratrské[editovat | editovat zdroj]

Kunvald je historicky významnou obcí, protože zde v roce 1457 byla založena Jednota bratrská.[3] Podle pověsti zde členové Jednoty bratrské, kteří odsud utíkali před jistou smrtí (jejich církev byla zakázána), zasadili tři proutky, z nichž vyrostla Bratrská lípa.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Znak obce[editovat | editovat zdroj]

Dne 18. června 1998 byl předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR udělen obci znak. Znak připomíná slavnou minulost, založení Jednoty Bratrské v roce 1457. Znakem je červenomodrý štít šikmo dělený, v horním dílu je stříbrný beránek nesoucí stříbrnou korouhev s červeným heroldským křížem. V dolním dílu je Svatý Jiří ve zlaté zbroji na stříbrném koni, probodávající zeleného draka. Současně se znakem bylo obci Kunvald uděleno právo používat i vlastní prapor, který tvoří šest šikmých pruhů: červený, bílý, červený, modrý, bílý a modrý.

Hydrologie[editovat | editovat zdroj]

Hydrografie[editovat | editovat zdroj]

Vodní toky Kunvaldu zahrnují několik kilometrů potůčků a potoků.

Na katastru obce Kunvald jsou prameny, které jsou využívány jako zdroj pitné vody:

  • Starý pramen v Hladové vodě je nejstarší ze všech pramenů v Kunvaldu, Voda z něj byla přivedena do Kunvaldu na Štědrý den v roce 1928.[zdroj?]
  • Pramen Zaječiny
  • Nové prameny Hladová voda

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Kunvaldu.

Příroda[editovat | editovat zdroj]

Kunvaldská příroda je velmi rozmanitá, hlavně díky velkému rozdílu nejnižší a nejvyšší nadmořské výška (399 m n. m. – 658 m n. m.), také kvůli hlubokým údolím (stín, chlad po celý rok) a rozdílům ve vlhkosti (velmi suché louky až údolní a lesní bažiny či rašeliny). Příroda Kunvaldu je bohatá hlavně na rostlinstvo (bledule jarní, prstnatec májový, bodlák lopuchovitý, čarovník alpský, kontryhel lysý, kuklík potoční, pcháč potoční, podbílek šupinatý, prvosenka vyšší, lilie zlatohlavá a rozrazil horský). Většina z těchto druhů přežívá hojně v údolí Záhorského potoka. Z fauny to je zejména méně obvyklý jezevec a velká koncentrace muflonů. Do roku 2000 byl v Kunvaldě držen rekord v ulovení největšího muflona na světě.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerské město[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Sport[editovat | editovat zdroj]

Atletický fotbalový klub Kunvald[4] nastupuje od sezony 2010/11 v III. třídě okresu Ústí nad Orlicí. V novodobé historii je klubovým maximem účast v Okresním přeboru II. třídy okresu Ústí nad Orlicí. Své zápasy odehrává na fotbalovém hřišti v Kunvaldu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021. Praha. 30. dubna 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-30]
  2. Rozhodnutí č. 29 předsedy Poslanecké sněmovny, k stanovení obcí městy a městysi, Miloslav Vlček, 11. března 2008
  3. Jednota bratrská... její vznik a zápasy... str. 3-11. Informační Věstník spolku Exulant č. 23 [online]. 1/2007. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
  4. Fotbalový Oddíl AFK Kunvald. afkkunvald.webnode.cz [online]. [cit. 2021-03-21]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • TREJTNAR, František ‒ HEJL, Miroslav. Kunvald a Jednota bratrská. Kapitoly z historie městyse Kunvaldu a Jednoty bratrské. Kunvald 1992

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]