Litice (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Tento článek je o zřícenině hradu v okrese Ústí nad Orlicí. O zřícenině hradu v okrese Plzeň-město pojednává článek Litice (hrad u Plzně).
Litice
Hrad Litice
Účel stavby

sídlo české šlechty

Základní informace
Sloh gotický
Výstavba 13. století
Materiál kámen
Stavebník České království
Současný majitel Pardubický kraj
Poloha
Adresa Litice nad Orlicí, Litice nad Orlicí, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Další informace
Kód památky 46012/6-4025 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Litice je částečně rekonstruovaná zřícenina hradu na hradním kopci v obci Litice nad Orlicí, asi 7 km západně od města Žamberk.

Hrad je přístupný veřejnosti.[1]. Je v majetku České republiky a jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav.

Dějiny hradu[editovat | editovat zdroj]

Hrad Litice byl založen koncem 13. století za posledních Přemyslovců v rámci kolonizace řídce osídleného pohraničního pralesa severovýchodních Čech, který byl královským majetkem. Podhůří povodí Divoké i Tiché Orlice osídlili členové rodu Půticů, kteří zakládali osady v jihozápadních Čechách a vybudovali nejstarší hrady na Plzeňsku – Litice u Plzně a Potštejn u Žinkov. Jména svých původních rodových sídel přenesli i do své nové državy, kdy vybudovali opěrnou síť nových hradů, z nichž vedle Chocně a Kostelce to byl mocný hrad Potštejn v sousedství hradu Litic.

První písemná zmínka o něm pochází z roku 1316 a to v souvislosti s ručením z doby konfliktu Jana Lucemburského s Jindřichem z Lipé. Karel IV. po svém návratu z Itálie do Čech vykoupil řadu královských hradů, mezi nimi i Litice. Později se hrad na krátko dostal do držení pánů z Lichtenburka.

Na počátku 70. let 14. století náleží již Litice pánům z Kunštátu a Poděbrad, v jejichž držení byly téměř po celé 15. století. Roku 1389 koupil Boček z Kunštátu k Liticím zboží a vesnici Kunvald, pak hrad spravoval jeho syn Viktorin, věrný stoupenec Žižkův. Po smrti Viktorina roku 1427 zdědil celé panství jeho syn Jiří z Poděbrad , za jehož panování patřil hrad mezi nejpřednější pevnosti v zemi. Litice se těšily zvlášť velké pozornosti Jiřího. Tvrdý a nesnadno přístupný hrad si Jiří cenil. Veliké a nákladné úpravy, jež zde prováděl již jako český král, aby výstavbou nových hradeb, bran a mohutné věže ještě posílil pevnost tohoto sídla, zavdaly podnět k domněnkám, že se Litice měly stát Jiříkovým Karlštejnem. Po smrti Jiřího z Poděbrad, roku 1472, připadl hrad Litice Bočkovi z Poděbrad. Ještě za svého života postoupil Boček Litice bratru Jindřichovi, ale Jindřich musel své statky odprodat, poněvadž se zadlužil v boji s králem Matyášem Korvínem o knížectví minsterberské.

V roce 1495 koupil litické panství Vilém z Pernštejna. K panství tenkrát příslušelo, mimo hrad Litice s poplužním dvorem, půl městečka Žamberku a Chocně, Kunvald a řada vesnic a dvorů v okolí. Vilém z Pernštejna získal zároveň i potštejnské panství, dosud královské zápisné zboží a všechnu svoji péči na úkor Litic přenesl na hrad Potštejn, který se stal i správním střediskem všech pernštejnských statků v této krajině. To byl také počátek chátrání litického hradu, který byl podřízen potštejnskému úředníku a k jehož opatrování bylo určeno jen nejnutnější služebnictvo s mnohem menším služným, než se za stejné služby vyplácelo na Potštejně. Vilém z Pernštejna rozdělil roku 1507 své statky mezi syny Jana a Vojtěcha. S českým zbožím dostal Litice mladší Vojtěch. Po jeho smrti roku 1534 dědí všechna panství bratr Jan. Janovým nástupcem a dědicem byl jeho syn Jaroslav, který však již nebyl tak dobrým hospodářem jako předchůdci. Nebyl též nábožensky snášenlivý, neboť roku 1547 vypověděl z celého panství příslušníky Jednoty bratrské. Když zadlužil všechna svá panství, byl nucen postupně je odprodat a tak roku 1556 zakoupil velké potštejnské a litické panství Arnošt, falckrabě rýnský a hrabě kladský, který je však již v příštím roce se ziskem rozprodal dále. Tak již v roce 1557 prodal hrad Litice s městečkem, k němuž náležela i polovice města Žamberka a osm vesnic, za 6625 kop grošů Václavu Okrouhlickému staršímu z Kněnic.

Avšak ani okrouhličtí Litice dlouho nedrželi, neboť je již v roce 1562 prodali Mikuláši z Bubna, který k nim přikoupil i tvrz Doudleby, druhou polovici města Žamberka a dalšími koupěmi zaokrouhlil litické panství, jež pak zůstalo v držení tohoto rodu až do roku 1809. Mikuláš si litický hrad oblíbil natolik, že jej učinil svým rodovým sídlem, ale postavil zároveň zámek v Doudlebách a Žamberku, kde střídavě pobýval. Tak byl nepohodlný a nepřístupný hrad odsouzen k rychlé zkáze.

Urbář žambereckého panství zachycuje v roce 1657 Litice jako polorozbořený hrad, kde přední palác mohl sloužit za maštale a skladiště obilí v čase nebezpečí válek. Roku 1681 byl hrad již zcela opuštěn, ale dbalo se na to, aby se úplně nerozpadl a provádělo se alespoň zajištění zadního paláce. V dezolátním stavu byl hrad opět kolem 18. století, kdy byl i přední palác propadlý a bez střechy. Asi kolem roku 1770 se pak prováděly nejnutnější opravy. O záchranu hradu se usilovalo i v 19. století a v letech 18901894 se na něm uskutečňovaly první větší opravy a zajišťování rozpadlého zdiva paláců i opevnění. Částečné zajištění a konzervování zřícenin bylo prováděno v letech 193335, kdy bylo také upravováno vyhlídkové patro věže.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.hrad-litice.cz/
  2. JIRÁSEK, Alois. Konec a počátek: historický obraz. 4. vyd. V Praze: Školní nakladatelství pro Čechy a Moravu, 1940-1941. 239 s.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Americké město Lititz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]