John Parish von Senftenberg

V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Parish
Narození23. února 1774
Hamburg,
(Svobodné a hanzovní město Hamburk)
Úmrtí2. září 1858
Žamberk,
Rakouské císařství
Povoláníastronom a obchodník
RodičeJohn Parish
RodParishové
PříbuzníRichard Parish a David Parish (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Příbuzenstvo
otec John Parish (obchodník)
matka Henriette Todd
sestra Henriette Parish
bratr James Parish
sestra Elisabeth Parish
bratr Richard Parish
bratr David Parish
bratr George Parish
bratr Charles Parish
manželka Catherine Birney

John Parish (23. února 1774, Hamburg2. září 1858, Žamberk/Senftenberg), byl německo-anglický obchodník a astronom z rodiny Parishů působící v Čechách.

Život[editovat | editovat zdroj]

John Parish byl nejstarší syn Johna Parishe, obchodníka z Hamburku a jeho ženy Henriette, rozené Toddové. Otec mu v roce 1796 svěřil vedení firmy Parish & Co, kterou pak vedl společně s bratrem Richardem. Po francouzské okupaci Hamburku v roce 1806 emigrovala rodina do Anglie, odkud pak během napoleonských válek finančně podporoval rakouské koaliční vojsko.

27. srpna 1814 se v kostele sv. Jiří v Londýně oženil s Catherine Birneyovou. V roce 1815 zanechal Parish všech obchodů a od Werianda Alfreda z Windisch-Graetze získává panství Žamberk s hradem Litice, společně s dvaceti vesnicemi ve východních Čechách. Zámek Žamberk volí jako místo svého odpočinku.

Dne 24. února 1816 byl Parishovi udělen titul českého rytíře Ritter von Senftenberg (rytíř ze Žamberka), za zásluhy v Koaliční válce a v roce 1817 dostává dědičný titul Freiherr von Senftenberg (svobodný pán ze Žamberka).

Parish se věnoval astronomickým pozorováním. Vedle zámku v Žamberku postavil soukromou observatoř, na které prováděl pozorování nejdříve s Paulem Hackelem a později s dánským astronomem Theodorem Brorsenem. Společně s Brorsenem objevil několik planetek.

U vesnice Helvíkovice založil John Parish bažantnici a vybudoval lovecký zámeček v empírovém stavebním stylu. Podobný lovecký zámeček vybudoval i v nedalekých Liticích nad Orlicí.

John Parish zemřel jako bezdětný, jeho majetek zdědil mladší bratr Richard Parish von Senftenberg (1776–1860) a následně jeho synové. Žamberk byl sídlem rodiny Parishů až do roku 1948, kdy jim byl majetek znárodněn. V roce 1990 získali Parishové v restituci majetek zpět, zámek, kde je umístěno Střední integrované učiliště, prodali státu v roce 2004.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]