Přeskočit na obsah

Jaroslav z Pernštejna

V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jaroslav z Pernštejna
Nejspíše portrét Jaroslava z Pernštejna z roku 1558 od Jakoba Seiseneggera. Portrét byl přisuzován bratrovi Vratislavovi II., ale kulturněhistorická analýza obrazu provedená v letech 2008 a 2010 Blankou Kubíkovou se přiklání k Jaroslavovi.[1]
Nejspíše portrét Jaroslava z Pernštejna z roku 1558 od Jakoba Seiseneggera. Portrét byl přisuzován bratrovi Vratislavovi II., ale kulturněhistorická analýza obrazu provedená v letech 2008 a 2010 Blankou Kubíkovou se přiklání k Jaroslavovi.[1]
Narození14. listopadu 1528
Moravský Krumlov
Moravské markrabstvíMoravské markrabství Moravské markrabství
Úmrtí27. července 1560 (ve věku 31 let)
Itálie
Povoláníkomorník
RodičeJan IV. z Pernštejna a Hedvika ze Šelmberka[2]
RodPernštejnové
PříbuzníVratislav II. z Pernštejna a Vojtěch II. z Pernštejna (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
otec Jan IV. z Pernštejna
matka Hedvika ze Šelmberku
strýc Vojtěch z Pernštejna
bratr Vratislav II. z Pernštejna
bratr Vojtěch z Pernštejna
nevl. sestra Markéta z Pernštejna
nevl. sestra Johanka z Pernštejna
nevl. sestra Kateřina z Pernštejna
nevl. sestra Marie z Pernštejna
sestra Kateřina z Pernštejna
manželka Elisabeth Thurzó de Bethenfalva

Jaroslav z Pernštejna (14. listopadu 1528, Moravský Krumlov27. července 1560)[3] byl nejstarší ze tří synů Jana IV. z Pernštejna a poslední držitel rozsáhlého pernštejnského majetku v Čechách.

Nezkušený magnát[editovat | editovat zdroj]

Když Jan IV. z Pernštejna zemřel, bylo Jaroslavovi necelých dvacet let. Padla na něj odpovědnost za rozsáhlý majetek a také za dva mladší bratry Vratislava a Vojtěcha a sestru Kateřinu. Se správou majetku a řízením hospodářství neměl žádné zkušenosti a v rodině se ani neměl s kým poradit. Hledal proto pomoc v prostředí habsburské aristokracie na panovnickém dvoře, které mu bylo již dříve blízké. V osobě českého krále a později římského císaře Ferdinanda I. Habsburského spatřoval svého velkého příznivce a ochránce. Udržování vztahů k panovnickému dvoru však bylo velmi nákladné a také se pobytem ve Vídni a dlouhými cestami po Evropě odcizoval českému prostředí. Rovněž oba mladší bratři vedli nákladný život.

Dělení majetku a problémy[editovat | editovat zdroj]

Při pozdějším dělení majetku si nejmladší z bratrů Vojtěch vybral svou třetinu na Moravě s centrem v Prostějově, Vratislav moravské statky s centrem v Židlochovicích a Jaroslav převzal česká panství, z nich největší byly Pardubice a Potštejn. Kvůli zaneprázdnění povinnostmi u panovnického dvora Jaroslav pověřil roku 1550 správou panství Petra Hamzu ze Zábědovic ve funkci regenta. Přestože to byl zkušený finančník a úředník, stále rostoucí dluhy panství se mu nedařilo splácet a majetek musel být postupně rozprodáván, často pod cenou, anebo propadal ve prospěch věřitelů. Jaroslav byl nucen v roce 1556 prodat i Pernštejn.[zdroj?] Výnos pardubického panství byl rozdělován mezi věřitele, ale nestačil krýt ani úroky.

Nešťastný konec[editovat | editovat zdroj]

Jaroslav před dluhy nakonec uprchl do Itálie, kde v roce 1560 zemřel. Zbyly po něm jen dluhy a velmi špatná pověst zhýralce. Prestiž Pernštejnů pak zachránil panovník, který rozhodl převzít panství v hodnotě 400.000 kop míšenských grošů královskou komorou a zavázat se k úhradě Jaroslavových dluhů. Tak neblaze skončilo téměř sedmdesátileté zlaté období panství Pernštejnů v Pardubicích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ADAMOVÁ, Klára. Malíř Jakob Seisenegger a jeho portrétní tvorba v Čechách a na Moravě. S přihlédnutím k vývoji portrétní figurální malby v Záalpí. Praha, 2012 [cit. 2023-09-30]. 131 s. Bakalářská práce. Univerzita Karlova, Katolická teologická fakulta. Vedoucí práce Magdalena Nespěšná Hamsíková. s. 65. Dostupné online. (cz)
  2. Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.
  3. VOREL, Petr. Páni z Pernštejna. Vzestup a pád rodu zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy. Praha: Rybka Publishers, 1999. 320 s. ISBN 80-86182-24-X. S. 284. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VOREL, Petr. Páni z Pernštejna : vzestup a pád rodu zubří hlavy v dějinách Čech a Moravy. Praha: Rybka Publishers, 1999. 318 s. ISBN 80-86182-24-X. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]