Doudleby nad Orlicí (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doudleby nad Orlicí
průčelí zámku
průčelí zámku
Základní informace
Sloh barokní
Výstavba před r. 1585 (tvrz)
Přestavba 1585-1590 (lovecký zámeček), 1630, 1670-1690 (barokní zámek), 1886, 1958-1965
Stavebník neznámý
Další majitelé Bubnové z Litic
Současný majitel Barbora Tomášková
Poloha
Adresa Rudé armády 1, Doudleby nad Orlicí, ČeskoČesko Česko
Ulice Rudé armády
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 30569/6-2276 (PkMISSezObr)
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Doudleby nad Orlicí je renesanční zámek, který se nachází ve stejnojmenné obci ve východních Čechách. Je unikátní díky kobercovému sgrafitu, které pokrývá nejenom vnější zdi, ale i zdi nádvoří a komíny. Po celou dobu (kromě období komunistického režimu) patřil rodu Bubnů z Litic.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1588 jej dal postavit Mikuláš starší z Bubna. V období raného baroka byl zámek především v interiérech výrazně upraven. Nejdříve kolem roku 1630 za Jindřicha Jana z Bubna, z této doby pochází arkády na nádvoří a vstupní portál. A znovu v letech 1670–90 Františkem Adamem z Bubna, kdy došlo k větším úpravám. Zpočátku sloužil jako letní sídlo Bubnů z Litic a také jako lovecký zámek. Když v roce 1809 prodali svůj zámek v Žamberku, přestěhovali se do Doudleb natrvalo. V roce 1948 byl zámek znárodněn. Zámek byl v restituci navrácen sourozencům Adamu Bubna-Liticovi a Eleonoře Dujkové. V současnosti je jeho majitelkou vnučka Eleonory Dujkové Barbora Tomášková.

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Jednopatrové budovy zámku tvoří uzavřenou čtyřkřídlou dispozici obklopující nádvoří. Vstup do zámku je zdůrazněn pozdně renesančním portálem, umístěným v ne zcela osově situovaným rizalitem. Obdobný, ale drobnější rizalit je umístěn také na opačné straně zámecké dispozice. Vstupní rizalit je opatřen barokním volutovým štítovým nástavcem a také šestibokou, ze střechy vystupující věžičkou s cibulovou bání. Zámek je dekorován pozoruhodnou, velmi bohatě utvářenou ornamentální sgrafitovou výzdobou. Nádvoří nezvykle pouze v přízemí obíhá renesanční arkáda nesená toskánskými sloupy. Fasády byly původně ukončeny výrazně předstupující lunetovou římsou, která však byla v době barokních úprav odstraněna.

V interiéru zámku je dochována řada místností vybavených bohatou raně barokní štukatérskou a malířskou výzdobou. Pozoruhodná jsou také ve velkém sále dochovaná raně barokní kachlová kamna (1690).

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Na zámku se natáčel film Bathory.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]