Šedivec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: fotbalistu narozeného roku 1981, viz Jaroslav Šedivec.
Šedivec
kostel Nanebevzetí Panny Marie
kostel Nanebevzetí Panny Marie
Znak obce ŠedivecVlajka obce Šedivec
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0534 581038
Kraj (NUTS 3) Pardubický (CZ053)
Okres (LAU 1) Ústí nad Orlicí (CZ0534)
Obec s rozšířenou působností Žamberk
Pověřená obec Letohrad
Historická země Čechy
Katastrální území Šedivec
Katastrální výměra 3,88 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 202 (2019)[1]
Nadmořská výška 470 m n. m.
PSČ 564 01
Zákl. sídelní jednotky 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Šedivec 57
56401 Žamberk
Starosta Bc. Martin Lorenc
Oficiální web: www.obecsedivec.cz
E-mail: sedivec@orlice.cz
Šedivec
Šedivec
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Šedivec (německy Schediwitz) se nachází v okrese Ústí nad OrlicíPardubickém kraji, při dálkové silnici I/11 Hradec Králové - Žamberk - Šumperk - Ostrava, asi 7 km JV od Žamberka. Žije zde 202[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1539.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Obora[editovat | editovat zdroj]

Nedaleko obce, při silnici na Žamberk se nachází obora s leknínovým jezírkem. Toto území je opředeno řadou tajemství. V oboře se údajně měl nacházet lovčí zámeček spolu s kaplí Máři Magdaleny, vystavěnou v roce 1742 majitelem panství Janem Václavem Ignácem Bredou. Jeho syn Jan Nepomuk zde prý velmi rád pobýval a strojil radovánky, k nimž zval i sousedy z města, zejména krásné pohlaví. V kapli se držela slavná pouť, k níž se scházelo velké množství lidu. Jelikož svým rozmařilým životem přicházel hrabě do dluhů, dala jeho manželka podle pověsti za nepřítomnosti hraběte zámeček rozbořit. Nic z uvedených událostí se nepodařilo potvrdit z archivních pramenů, avšak tento lovecký zámeček „Jagdschloss“ v Oboře (katastrálně v místě bývalého lukavického č. p. 235) je zaznamenán na vojenském mapování z roku 1764.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie[editovat | editovat zdroj]

Stavba kostela s hřbitovem byla započata v roce 1895 především z důvodu snadnějšího pohřbívání, protože do té doby se pochovávalo na vzdálený hřbitov na Orlici. Nejprve byl zřízen obcí šedivskou vlastní hřbitov, který byl odevzdán veřejnosti 23. září 1895 a posvěcen od faráře Václava Tejkla 13. října 1895. Následně byla stavěna na obecní náklady hřbitovní kaple, tzn. současný kostel. Cihly se vozily z Jankovické cihelny u Kyšperka a každý pomáhal, jak mohl. Zaplaceno dostávali jen cizí řemeslníci, domácí pracovali zdarma.

Základní kámen byl položen 23. května 1897 a posvěcení dokončeného kostela vykonal biskupský vikář a kyšperský farář P. Václav Tejkl 30. října 1898.

Hlavní oltář zakoupila obec v České Třebové u firmy Voleský. Tři velké obrazy na hlavním oltáři a po stranách (Nanebevzetí P. Marie, Svatá rodina, P. Marie Lurdská), jsou dílem malíře Jana Umlaufa z Kyšperka, varhany pro kostel byly získány v roce 1900 darováním z kostela kunčického, kam byly pořizovány nové varhany od firmy Emanuel Petr, Žižkov. Kazatelnu vyrobil truhlář Antonín Matouš ze Šedivce, křížek na věži je od firmy Černohous z Jablonného n. O. Různými dobrodinci byla darována též řada dalších předmětů.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]
  2. ADAMEC, Stanislav. Sakrální stavby a motivy v obcích farnosti Letohrad. Ústí nad Orlicí: Grantis, 1999. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]