Orličky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Orličky
Kostel sv. Jana Nepomuckého
Kostel sv. Jana Nepomuckého
Znak obce OrličkyVlajka obce Orličky
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU (obec) CZ0534 580724
Kraj (NUTS 3) Pardubický (CZ053)
Okres (LAU 1) Ústí nad Orlicí (CZ0534)
Obec s rozšířenou působností Žamberk
Pověřená obec Jablonné nad Orlicí
Historická země Čechy
Katastrální území Orličky
Katastrální výměra 8,64 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 290 (2019)[1]
Nadmořská výška 596 m n. m.
PSČ 561 55
Zákl. sídelní jednotky 1
Katastrální území 1
Adresa obecního úřadu Orličky 176
56155 Orličky
Starosta Michal Hock
Oficiální web: www.obecorlicky.cz
E-mail: orlicky@sendme.cz
Orličky
Orličky
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Orličky (německy Adlerdörfel) jsou obec v Orlických horách v okrese Ústí nad Orlicí. Žije zde 290[1] obyvatel. Vesnice obdržela své pojmenování podle horního toku potoka Orličky, který se v Jablonném nad Orlicí vlévá do Tiché Orlice, přítoku řeky Orlice [2]. Asi 3,5 km od centra obce se nachází Suchý vrch s rozhlednou a výletní restaurací.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vesnice pravděpodobně vznikla za kolonizace v dobách Přemysla Otakara II., který oblast nechal osidlovat Němci povolanými z Německa. V obci se původně nejspíše nacházela sklárna na vršku, která měla za následek další mýcení lesů v okolí. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1588.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je v obci výrazně zastoupen nábytkářský průmysl, zejména pak výroba židlí. Ty se vyráběly v Orličkách v malém už v období první republiky, větší rozmach však nastal až od šedesátých let dvacátého století, kdy sem družstvo Dřevotvar Jablonné nad Orlicí soustředilo výrobu koster židlí, a to jak vlastní konstrukce, tak – později – i zhotovovaných podle dokumentace zahraničních odběratelů, např. německé firmy Schlapp (stohovatelné židle Schlapp) či slovinské Javor. V roce 2008 odkoupila tuto provozovnu Dřevotvaru firma Doleček, která zde kromě vlastní produkce dál vyrábí i židle pro Dřevotvar, např. typy OP-99, Marta, Miriam a Monika. Po roce 1989 navázala souběžně na předválečnou výrobu židlí v Orličkách také soukromá firma Kaplan nábytek, která se kromě ní věnuje i náročné zakázkové produkci.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]
  2. PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Díl III. M-Ř. Praha: Česká akademie věd a umění ve Státním nakladatelství učebnic, 1951. Str. 285.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]