Orličky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Orličky
Kostel sv. Jana Nepomuckého

Kostel sv. Jana Nepomuckého

znak obce Orličkyvlajka obce Orličkyznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0534 580724
kraj (NUTS 3): Pardubický (CZ053)
okres (LAU 1): Ústí nad Orlicí (CZ0534)
obec s rozšířenou působností: Žamberk
pověřená obec: Jablonné nad Orlicí
historická země: Čechy
katastrální území: Orličky
katastrální výměra: 8,64 km²
počet obyvatel: 301 (2017)[1] (e)
nadmořská výška: 596 m n. m.
PSČ: 561 55
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Orličky 176
56155 Orličky
starosta / starostka: Michal Hock
Oficiální web: www.obecorlicky.cz
E-mail: orlicky@sendme.cz

Orličky
Red pog.svg
Orličky
Zdroje k infoboxu a částem obce

Orličky (německy Adlerdörfel) jsou obec v Orlických horách v okrese Ústí nad Orlicí. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 293 obyvatel. Vesnice obdržela své pojmenování podle horního toku potoka Orličky, který se v Jablonném nad Orlicí vlévá do Tiché Orlice, přítoku řeky Orlice [2]. Asi 3,5 km od centra obce se nachází Suchý vrch s rozhlednou a výletní restaurací.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vesnice pravděpodobně vznikla za kolonizace v dobách Přemysla Otakara II., který oblast nechal osidlovat Němci povolanými z Německa. V obci se původně nejspíše nacházela sklárna na vršku, která měla za následek další mýcení lesů v okolí. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1588. V současnosti je v obci výrazně zastoupen nábytkářský průmysl, zejména pak výroba židlí. Ty se vyráběly v Orličkách v malém už v období první republiky, větší rozmach však nastal až od šedesátých let dvacátého století, kdy sem družstvo Dřevotvar Jablonné nad Orlicí soustředilo výrobu koster židlí, a to jak vlastní konstrukce, tak - později - i zhotovovaných podle dokumentace zahraničních odběratelů, např. německé firmy Schlapp (stohovatelné židle Schlapp) či slovinské Javor. V roce 2008 odkoupila tuto provozovnu Dřevotvaru firma Doleček, která zde kromě vlastní produkce dál vyrábí i židle pro Dřevotvar, např. typy OP-99, Marta, Miriam a Monika. Po roce 1989 navázala souběžně na předválečnou výrobu židlí v Orličkách také soukromá firma Kaplan nábytek, která se kromě ní věnuje i náročné zakázkové produkci.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2017. Praha. 28. dubna 2017. Dostupné online. [cit. 2017-05-04]
  2. PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách: jejich vznik, původní význam a změny. Díl III. M-Ř. Praha: Česká akademie věd a umění ve Státním nakladatelství učebnic, 1951. Str. 285.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]