Žampach (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Areál zámku v Žampachu
Zámek v Žampachu
Zámek v Žampachu
Poloha
AdresaŽampach, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky17602/6-4167 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Žampach je raně barokní zámek ve stejnojmenné obci v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji. Zámek je spolu s kaplí od roku 1964 chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie a popis[editovat | editovat zdroj]

Na místě zámku pod hradem Žampach stála původně tvrz doložená před rokem 1600. Z roku 1672 pak pochází přestavba tvrze na raně barokní zámek – letní rezidenci královéhradeckých jezuitů. K výstavbě zámku bylo použito materiálu ze zpustlého hradu. V roce 1701–1713 byla k severnímu zámeckému křídlu přistavěna raně barokní kaple svatého Bartoloměje.

Nejvýznamnějšími majiteli žampašského zámku byli v letech 1884–1932 manželé Anna Gustava a František Lützowovi, jejichž erb je umístěn na severní straně zámku. Z této doby pochází poslední větší přestavba zámku. František Lützow (1849–1916) byl znalcem českých dějin a literatury. Zde na žampašském zámku vznikla většina jeho vědeckých a historických prací, které významně přispěly k propagaci české kultury v Anglii a Americe.[2]

Po stavebních úpravách z 18. a 19. století získala budova zámku postupně dnešní půdorys ve tvaru písmene E. Nejhodnotnější částí zámeckého komplexu je barokní kaple svatého Bartoloměje. Celková oprava kaple zahrnující výměnu základních konstrukcí a statické zajištění byla zahájena v roce 1992. Současně byl restaurován mobiliář, který je součástí dnešního interiéru kaple.

Po rekonstrukci je zámek účelově využit jako domov pro osoby s mentálním postižením. Kaple slouží pro duchovní a kulturní aktivity obyvatel zdejšího domova a také je prostorem společných veřejných koncertů a akcí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-06]. Identifikátor záznamu 128258 : zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Domov pod hradem Žampach. www.uspza.cz [online]. [cit. 2021-12-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]