Rokytnice v Orlických horách

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rokytnice v Orlických horách
Centrum města - Náměstí T. G. Masaryka
Centrum města - Náměstí T. G. Masaryka
Znak obce Rokytnice v Orlických horáchVlajka obce Rokytnice v Orlických horách
znakvlajka
Lokalita
Status město
LAU (obec) CZ0524 576701
Kraj (NUTS 3) Královéhradecký (CZ052)
Okres (LAU 1) Rychnov nad Kněžnou (CZ0524)
Obec s rozšířenou působností Rychnov nad Kněžnou
Pověřená obec Rokytnice v Orlických horách
Historická země Čechy
Katastrální výměra 40,19 km²
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 2 022 (2019)[1]
Nadmořská výška 580 m n. m.
PSČ 517 61
Zákl. sídelní jednotky 9
Části obce 2
Katastrální území 6
Adresa městského úřadu náměstí Jindřicha Šimka 3
Rokytnice v Orlických horách
51761 Rokytnice v Orl.horách
Starosta Petr Hudousek
Oficiální web: www.rokytnice.cz
E-mail: petr.hudousek@mu.rokytnice.cz
Rokytnice v Orlických horách
Rokytnice v Orlických horách
Geodata (OSM): OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a částem obce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Město Rokytnice v Orlických horách (německy Rokitnitz im Adlergebirge) se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký, asi 9 km severně od města Žamberk. Rozkládá se v Podorlické pahorkatině při říčce Rokytence. Žije zde přibližně 2 000[1] obyvatel. Historické jádro města je od roku 2003 městskou památkovou zónou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek
Historické domy na náměstí T. G. Masaryka

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318. Zakladateli tehdejší osady byli pánové z Rychnova (odnož pánů z Drnholce). Ke vzniku samostatného rokytnického panství dochází v roce 1487 odtržením od dosavadního panství rychnovského. V roce 1548 získávají městečko Lickové z Rýzmburka, je započato se stavbou tvrze s vodními příkopy. Roku 1567 se majitelem Rokytnice stává německý šlechtic původem z Lužice Joachim von Mauschwitz und von Armenruh a v roce 1627 ji od jeho dědiců kupuje další německý šlechtic původem z Lužice Jan Mikuláš svobodný pán z Nosticz. Tento rod působil v Rokytnici potom až do 20. let 20. století. Roku 1852 dochází k povýšení dosavadního městysu na město. V roce 1906 byla otevřena místní dráha Doudleby nad Orlicí - Vamberk - Rokytnice. Do města v té době za pobytů v blízké Německé Rybné zajížděl i profesor T. G. Masaryk]].

Po vzniku ČSR v roce 1918 se tehdejší většinové německé obyvatelstvo odmítlo přihlásit k novému státu a začlenilo se do separatistického celku s názvem Sudetenland. Československé vojsko obsadilo Rokytnici 15. prosince 1918, pouhých 5 dní před příjezdem prezidenta T. G. Masaryka do vlasti. Rozvoj města po roce 1918 byl reprezentován stavbou nového hotelu na náměstí a opravami historických budov (kostel, zámek, Hotel Markrabě) i rozšířením místního průmyslu. Po mnichovské konferenci v září 1938 byla Rokytnice připojena k hitlerovské Třetí říši. Po skončení 2. světové války dochází v Rokytnici i v okolí k velkému úbytku obyvatelstva způsobeném odsunem německého obyvatelstva. Teprve v roce 1971 byl Rokytnici znovu přiznán status města, který po válce nebyl obnoven. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 byla v Rokytnici umístěna sovětská vojenská posádka, k jejímuž odsunu došlo teprve v roce 1991. Po roce 1989 se městečko rozvíjí jako turistické středisko a centrum východní části Orlických hor.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Rokytnici v Orlických horách.

Muzea[editovat | editovat zdroj]

Části města[editovat | editovat zdroj]

  • Rokytnice v Orlických horáchk. ú. Rokytnice v Orlických horách, Dolní Rokytnice v Orlických horách, Horní Rokytnice, Panské Pole a Prostřední Rokytnice
  • Nebeská Rybná (včetně osady Hamernice) – k. ú. Nebeská Rybná

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2019. Praha. 30. dubna 2019. ISBN 978-80-250-2914-5. Dostupné online. [cit. 2019-05-04]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]