Přeskočit na obsah

Olešnice v Orlických horách

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Olešnice v Orlických horách
Náměstí s kostelem
Náměstí s kostelem
Znak obce Olešnice v Orlických horáchVlajka obce Olešnice v Orlických horách
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecDobruška
Obec s rozšířenou působnostíDobruška
(správní obvod)
OkresRychnov nad Kněžnou
KrajKrálovéhradecký
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel396 (2024)[1]
Rozloha14,30 km²[2]
Katastrální územíOlešnice v Orlických horách
Nadmořská výška593 m n. m.
PSČ517 83
Počet domů195 (2021)[3]
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ2
Kontakt
Adresa obecního úřaduOlešnice v Orlických horách 8
517 83 Olešnice v Orlických hor.
obecniurad@olesnice.net
StarostkaMonika Jelenová
Oficiální web: www.olesnice.net
Olešnice v Orlických horách
Olešnice v Orlických horách
Další údaje
Kód obce576573
Kód části obce110469
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olešnice v Orlických horách (německy Gießhübel) je obec, která se nachází v okrese Rychnov nad KněžnouKrálovéhradeckém kraji. Žije zde 396[1] obyvatel. Nejvyšším vrcholem území je Vrchmezí (1 084 m n. m.).

Charakteristika obce

[editovat | editovat zdroj]

Ve 132 domech trvale bydlí 472 obyvatel, dalších 205 domů slouží k individuální rekreaci. Návštěvníci obce si mohou zajistit ubytování v několika penzionech nebo rekreačních zařízeních. O kulturu a sport se stará převážně TJ Start, sbor dobrovolných hasičů, základní škola a Automotoklub s tradičními akcemi mistrovství ČR v motoskijöringu a Majáles. Nově se do kultury i jiných oblastí zapojuje Sdružení pro Olešnici v Orlických horách.

Olešnice v Orlických horách se nachází v chráněné krajinné oblasti Orlické hory a je svou polohou a nadmořskou výškou vhodná pro pěší turistiku a cykloturistiku, v zimě pak pro turistiku na běžkách a sjezdové lyžování i snowboarding v nových areálech na vysoké úrovni.

Olešnice, poprvé připomínaná ve starém břevnovském urbáři roku 1369, má za sebou bohatou minulost. Vznikla v 11. století při obchodní soumarské stezce z východních Čech do Kladska, která však přiváděla do Olešnice nejen kupce, ale také vojska. Osadu zpočátku tvořila jen odpočívárna s noclehárnou, pak s kovárnou. Poloha osady při potoce chráněná okolními kopci byla výhodná i pro strážce hranic. Olešnice přesto zkusila hodně za husitských válek, poznamenala ji švédská vojska za třicetileté války, znovu trpěla za válek o Slezsko. Ztráta Slezska ji zbavila zámezí ve Slezsku a podvázala čilé obchodní styky se Slezskem: vždyť dřevěné výrobky z Olešnice se prodávaly na trzích ve Vratislavi, stejně jako v Praze, kde nacházelo odbyt i železo vyrobené v olešnickém hamru. Za napoleonských válek poznali v Olešnici prostřednictvím francouzských vojáků ideje francouzské revoluce, poznali však také díky průchodům ruských vojsk i vědomí slovanské sounáležitosti.

Nejstarší písemnou památkou o Olešnici je zápis z 11. června 1354, který je uložen v archivu Pražského hradu v první knize konfirmační. Na městečko byla Olešnice povýšena roku 1607 císařem Rudolfem II. s udělením obecního znaku. Málo úrodná půda však poskytovala jen nepatrnou sklizeň brambor a ovoce, proto se obyvatelé živili především řemeslnou výrobou. V letech 1869 až 1945 byl v obci pivovar.[4]

Městečko od začátku 20. století trpí úbytkem obyvatel. Zatímco v roce 1910 jich zde žilo 2041, o 11 let později jejich počet nedosahoval ani 1600. V letech 1938 až 1945 bylo území obce v důsledku uzavření Mnichovské dohody přičleněno k nacistickému Německu. Po vysídlení Němců z Československa počet obyvatel najednou klesl na necelých 600 (dle sčítání 1950 jich zde žilo 597) a stejně jako ve většině Sudet i zde dochází k dalšímu úbytku obyvatel.

Nové možnosti znamenal pro Olešnici cestovní ruch. Olešnice se stala střediskem vyhledávaným návštěvníky Orlických hor. V roce 2019 zde zahájil činnost pivovar Agent.[4]

Pamětihodnosti

[editovat | editovat zdroj]

Kromě množství soch umístěných po celé obci jsou největšími pamětihodnostmi lovecký zámeček ze 17. století, kostel sv. Maří Magdalény a Utzův mechanický betlém. Další památkou je pranýř u školy.

V okolí obce se také nachází přírodní rezervace Hořečky a Pod Vrchmezím.

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2024. Praha: Český statistický úřad. 17. května 2024. Dostupné online. [cit. 2024-05-19].
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky – 2017. Český statistický úřad. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28].
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18].
  4. a b Pivovar - Oficiální stránky obce Olešnice v Orlických horách. www.olesnice.net [online]. [cit. 2024-06-04]. Dostupné online. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]