Ohnišov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ohnišov
Masarykova škola v Ohnišově
Masarykova škola v Ohnišově
Znak obce OhnišovVlajka obce Ohnišov
znakvlajka
Lokalita
Status obec
LAU 2 (obec) CZ0524 576565
Pověřená obec a obec s rozšířenou působností Dobruška
Okres (LAU 1) Rychnov nad Kněžnou (CZ0524)
Kraj (NUTS 3) Královéhradecký (CZ052)
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 492 (2020)[1]
Rozloha 10,51 km²
Nadmořská výška 406 m n. m.
PSČ 517 84
Počet částí obce 2
Počet k. ú. 2
Počet ZSJ 2
Kontakt
Adresa obecního úřadu Ohnišov 172
51784 Ohnišov
ohnisov@wo.cz
Starosta Bc. Petra Novotná
Oficiální web: www.ohnisov.cz
Ohnišov
Ohnišov
Další údaje
Geodata (OSM) OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Ohnišov (německy Wochnischau) se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Žije zde 492[1] obyvatel. Ohnišov je podhorská vesnice a je začleněna do dvou mikroregionů: Region Orlické hory a Region Novoměstsko.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec leží na křižovatce silnic z Nového Města nad Metují do Deštného v Orlických horách a silnice č. 298 z Dobrušky do Olešnice v Orlických horách, ve vzdálenosti asi 5 km od obou měst. Obcí protékají tři potoky. Potok Hájský a potok Ohnišovský se vlévají do Janovského potoka. Ten je pak u osady Zákraví přerušen malou vodní nádrží. Dále míří do Nového Města nad Metují (část Krčín), kde přitéká do řeky Metuje.

Charakteristika obce[editovat | editovat zdroj]

V obci vždy převažovalo zemědělství. Dnes zde Podorlické zemědělské družstvo produkuje brambory a některé obilniny (pšenici, ječmen, oves a triticale). Mimo zemědělské družstvo jsou v obci registrovány firmy, zaměřené na služby (kovářství, elektromontáže, truhlářství, zahradní architektura, hudební skupina aj.).

Škola v Ohnišově je dvoutřídní, pro 1. až 5. ročník, spolu s družinou a mateřskou školou (architekt Jindřich Freiwald). Od svého vybudování v roce 1934 nese název Masarykova škola. Nápis na budově nebyl odstraněn ani v padesátých letech dvacátého století, kdy příliš nelichotil tehdejšímu komunistickému vedení na okresním národním výboru. Obec má také svoji knihovnu.

O volný čas občanů Ohnišova se stará několik spolků. V prvé řadě je to TJ Start, která byla založena v polovině 20. století. Fotbalový oddíl hraje na pozici 1.A třída krajské ligy. Turistiku a výlety organizuje spolek „Toulky Ohnišov“ a „Osvětová beseda“. V obci pracuje myslivecké sdružení „Záboří“ a hasiči s dětským oddílem „Ohniváček“. Tradici ochotnického divadla udržuje hlavně družina místní školy. Na konci části obce nazývané místními „V Koutě“ je koupaliště, obklopené loukami a lesy. Toto místo je každoročně využíváno pro letní dětské tábory.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1471. Název obce je údajně odvozen od strážních ohňů, které byly zapalovány na kopci mezi Ohnišovem a Dobruškou, aby signalizovaly blížící se nebezpečí vpádu nepřátel ze slezské strany. Tyto ohně byly viditelné v Opočně, kde sídlila vrchnost. Další písemný záznam pochází z roku 1537 a týká se povinnosti ohnišovských robotovat na frymburském panství.

Roku 1845 se místní účastnili na opočenské rebelii. V roce 1873 byl založen ochotnický divadelní spolek, roku 1895 byl postaven kostel svatého Cyrila a Metoděje a v roce 1934 byla postavena nová škola.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel Cyrila a Metoděje patří pod farnost Bystré. Byl postaven z finančních prostředků věřících a je proto majetkem obce.
  • Krucifix na kopci

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

  • Pavla Buzková (22. 10. 1885 – 15. 4. 1949), divadelní kritička, prozaička a básnířka

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2020. Praha. 30. dubna 2020. Dostupné online. [cit. 2020-05-01]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]