Přeskočit na obsah

Ohnišov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ohnišov
Masarykova škola v Ohnišově
Masarykova škola v Ohnišově
Znak obce OhnišovVlajka obce Ohnišov
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecDobruška
Obec s rozšířenou působnostíDobruška
(správní obvod)
OkresRychnov nad Kněžnou
KrajKrálovéhradecký
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel515 (2024)[1]
Rozloha10,50 km²[2]
Nadmořská výška406 m n. m.
PSČ517 84
Počet domů219 (2021)[3]
Počet částí obce2
Počet k. ú.2
Počet ZSJ2
Kontakt
Adresa obecního úřaduOhnišov 172
517 84 Ohnišov
obec@ohnisov.cz
StarostkaBc. Petra Novotná
Oficiální web: www.ohnisov.cz
Ohnišov
Ohnišov
Další údaje
Kód obce576565
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ohnišov (německy Wochnischau) je obec, která se nachází v okrese Rychnov nad KněžnouKrálovéhradeckém kraji. Žije zde 515[1] obyvatel. Ohnišov je podhorská vesnice a je začleněna do dvou mikroregionů: Region Orlické hory a Region Novoměstsko.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Obec leží na křižovatce silnic z Nového Města nad Metují do Deštného v Orlických horách a silnice č. 298 z Dobrušky do Olešnice v Orlických horách, ve vzdálenosti asi 5 km od obou měst. Obcí protékají tři potoky. Potok Hájský a potok Ohnišovský se vlévají do Janovského potoka. Ten je pak u osady Zákraví přerušen malou vodní nádrží. Dále míří do Nového Města nad Metují (část Krčín), kde přitéká do řeky Metuje.

Charakteristika obce[editovat | editovat zdroj]

V obci vždy převažovalo zemědělství. Dnes zde Podorlické zemědělské družstvo produkuje brambory a některé obilniny (pšenici, ječmen, oves a triticale). Mimo zemědělské družstvo jsou v obci registrovány firmy, zaměřené na služby (kovářství, elektromontáže, truhlářství, zahradní architektura, hudební skupina aj.).

Škola v Ohnišově je dvoutřídní, pro 1. až 5. ročník, spolu s družinou a mateřskou školou (architekt Jindřich Freiwald). Od svého vybudování v roce 1932 nese název Masarykova škola. Nápis na budově nebyl odstraněn ani v padesátých letech dvacátého století, kdy příliš nelichotil tehdejšímu komunistickému vedení na okresním národním výboru. Obec má také svoji knihovnu.

O volný čas občanů Ohnišova se stará několik spolků. V prvé řadě je to TJ Start, která byla založena v polovině 20. století. Fotbalový oddíl hraje na pozici 1.A třída krajské ligy. Turistiku a výlety organizuje spolek „Toulky Ohnišov“ a „Osvětová beseda“. V obci pracuje myslivecké sdružení „Záboří“ a hasiči s dětským oddílem „Ohniváček“. Tradici ochotnického divadla udržuje hlavně družina místní školy. Na konci části obce nazývané místními „V Koutě“ je koupaliště, obklopené loukami a lesy. Toto místo je každoročně využíváno pro letní dětské tábory.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1471. Název obce je údajně odvozen od strážních ohňů, které byly zapalovány na kopci mezi Ohnišovem a Dobruškou, aby signalizovaly blížící se nebezpečí vpádu nepřátel ze slezské strany. Tyto ohně byly viditelné v Opočně, kde sídlila vrchnost. Další písemný záznam pochází z roku 1537 a týká se povinnosti ohnišovských robotovat na frymburském panství.

Roku 1845 se místní účastnili na opočenské rebelii. V roce 1873 byl založen ochotnický divadelní spolek, roku 1895 byl postaven kostel svatého Cyrila a Metoděje a v roce 1934 byla postavena nová škola.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kostel Cyrila a Metoděje patří pod farnost Bystré. Byl postaven z finančních prostředků věřících a je proto majetkem obce.
  • Krucifix na kopci

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

  • Pavla Buzková (1885–1949), divadelní kritička, prozaička a básnířka

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2024. Praha: Český statistický úřad. 17. května 2024. Dostupné online. [cit. 2024-05-19].
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky – 2017. Český statistický úřad. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28].
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]