Mokré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o obci na Dobrušsku. O části obce Litvínovice pojednává článek Mokré (Litvínovice).
Mokré
Obec Mokré - květinová náves
Obec Mokré - květinová náves
Znak obce MokréVlajka obce Mokré
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0524 576522
Pověřená obecOpočno
Obec s rozšířenou působnostíDobruška
Okres (LAU 1)Rychnov nad Kněžnou (CZ0524)
Kraj (NUTS 3)Královéhradecký (CZ052)
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel171 (2021)[1]
Rozloha5,88 km²
Katastrální územíMokré
Nadmořská výška262 m n. m.
PSČ517 71
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ2
Kontakt
Adresa obecního úřaduMokré 12
51771 České Meziříčí
posta@obecmokre.cz
StarostaJiří Franc
Oficiální web: www.obecmokre.cz
Mokré
Mokré
Další údaje
Kód obce576522
Kód části obce98213
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Mokré (německy Mokrey) se nachází na úpatí Orlických hor, 4 km od města Opočno a 2 km od Českého Meziříčí. Katastr obce patří do II. ochranného vodního pásma. Žije zde 171[1]  obyvatel.

Charakteristika obce[editovat | editovat zdroj]

Obec se svým katastrálním územím zaujímá rozlohu 589 ha, z toho 479 ha je zemědělské půdy, 61 ha lesní půdy, 11 ha vodní plochy, 9 ha tvoří zastavěná plocha a 29 ha je zařazeno do ostatních ploch. Místní klima je zde po většinu roku mírné a rostou zde rostliny charakteristické pro mírné pásmo. Na polích se pěstuje především kukuřice, obilí, brambory, řepka olejka a také koření. Kdysi se tu pěstovalo mokerské zelí, které patřilo k nejkvalitnějším. Na katastru obce se nacházejí i lokality s chráněnými rostlinami.

V obci je postaveno 81 domů, z toho asi 60 trvale obydlených, zbytek je využíván k rekreaci chalupáři. Žije zde okolo 160 obyvatel, převládá starší generace. Občanů důchodového a vyššího věku je více než polovina. Zastoupeny jsou všechny skupiny vzdělanosti, od dělníků až po vysokoškolsky vzdělané osoby. Někteří z nich se po roce 1989 pustili do soukromého podnikání a tak je zde zastoupen například truhlář, malíř-natěrač, autodoprava, soukromý zemědělec, obchodníci apod.

Obec je spojena s okolními městy a vesnicemi autobusovou dopravou, které však ubývá a obyvatelé stále více musí používat k přepravě svých osobních aut. Vesnici dominuje zrekonstruovaná budova obecního úřadu. V obci je na vysoké úrovni komunikace pomocí bezdrátového internetu, který funguje od roku 2005. Za praktickým i dětským lékařem musí obyvatelé dojíždět do blízkého Opočna. Základní školu navštěvují děti již od první třídy v Opočně. I ty nejmenší musí rodiče vozit většinou do mateřských škol v nejbližším okolí. V obci je vodovod, kanalizace, čistička odpadních vod a plynovod. V rámci protipovodňových opatření je zrekonstruován Podlažický potok, který protéká obcí. Pošta se nachází v blízkém Českém Meziříčí.

Obec Mokré vydala v roce 2010 první knihu o své historii Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390–2010. Autorem je místní kronikářka Dagmar Honsnejmanová a historik dr. Josef Ptáček z Dobrušky. Webové stránky obce získaly již řadu ocenění v soutěži Zlatý erb, webové stránky knihovny se umístily na předních místech v soutěži hlasování veřejnosti Biblioweb. Knihovna obce Mokré v roce 2009 získala v soutěži Vesnice roku 2009 Královéhradeckého kraje cenu hejtmana kraje za podíl na společenském životě v obci a knihovnice Dagmar Honsnejmanová se stala Knihovnicí roku 2009 Královéhradeckého kraje. Knihovna se několikrát zúčastnila soutěže Knihovna roku a obdržela za svoji činnost Čestná uznání. Obec Mokré v roce 2011 získala v soutěži Vesnice roku 2011 Královéhradeckého kraje Modrou stuhu za společenský život v obci.

Kulturu v obci zajišťuje Knihovna U Mokřinky, která byla založena 15.7.1889 zdejším řídícím učitelem a správcem školy Emilem Musilem-Daňkovským (Čtenářsko-hospodářská beseda). Emil Musil je významnou osobností obce, je patronem knihovny a Čestným občanem obce Mokré in memoriam.

Knihovna pořádá spoustu kulturních akcí pro všechny skupiny obyvatel. Pro děti pořádá výtvarné soutěže, výtvarné dílny, Květinový den, Slet čarodějnic, sportovní posvícenské odpoledne. V knihovně mají děti výtvarné zázemí, deskové hry, mohou zde vyrábět z papíru, korálků apod. K dispozici mají spoustu hraček.

Od roku 2012 v knihovně funguje seniorský klub Čajovna u bludičky. Posezení u čaje jsou pravidelně 1x za měsíc, s různým programem - besedy s regionálními osobnostmi, řemeslníky, výtvarníky, spisovateli, cestovateli, sběrateli, také Policií ČR.

V knihovně byla založena MiniGalerie "Na síti", kde jsou pravidelně vystavovány různé fotografické výstavy místních i přespolních fotografů, výtvarné práce dětí a rodičů.

Čtenářům a účastníkům akcí je nově k dispozici Společenský klub (přestavěný z bývalého obchodu se s míšeným zbožím). Zde se pořádají besedy, výstavy, velké akce - např. rozsvícení vánočního stromu, keramické kurzy, vánoční besídky pro děti s rodiči, tradiční posezení jubilantů, svatební výročí apod. Veškeré podrobnosti z akcí jsou na stránkách knihovny http://knihovna.obecmokre.cz/

Knihovna má družbu s první českou knihovnou na území Chorvatska, s knihovnou Franty Buriana v Daruvaru.

V roce 2014 několik nadšenců založilo místní klub turistů pod názvem „Slíváci“ aneb „Za poznáním švestkových alejí“, kteří pravidelně organizují letní i zimní procházky okolo Mokrého i vzdálenějších míst.

Čestní občané obce

Ing. Petr Ondráček, CSc. – námořní kapitán

Václav Valeš - příslušník RAF

Stanislav Baše – kronikář, zakladatel obrazové kroniky obce Mokré

Ladislav Falta - střelecký olympionik, mistr světa a mistr Evropy, přezdívaný "Král českých rychlopalníků"

Emil Musil-Daňkovský - řídící učitel, spisovatel, redaktor, překladatel (např. Karla Maye)

Patroni knihovny U Mokřinky

Bludička Mokřinka – dle záznamů v kronice o bludičkách

Emil Musil-Daňkovský – řídící učitel, spisovatel, redaktor, překladatel (např. Karla Maye)


Prezentační materiály vydané obcí Mokré a Knihovnou U Mokřinky[editovat | editovat zdroj]

Pohlednice – letecký snímek Mokrého (2001)

Mokerské bludičky – pohádkový katalog bludiček (2006) – vydáno na základě několikaleté akce „Hledání bludiček v Mokrém“. Publikaci zpracovala Dagmar Honsnejmanová na základě kreseb a reportáží dětí a dospělých, kteří se zapojili do této akce, ISBN 80-239-8286-9

Večerní vyprávění bludičky Mokřinky – volné pokračování Mokerských bludiček (2009). Autorka Dagmar Honsnejmanová, ISBN 978-80-254-4785-7

Pohlednice vydaná u příležitosti 120 let knihovny (2009)

Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390 – 2010 – první kniha o historii obce (2010). Autoři Dagmar Honsnejmanová a dr. Josef Ptáček, ISBN 978-80-254-8704-4

Retro pohlednice vydaná u příležitosti 620 let od první písemné zmínky o obci (2010)

Pohlednice se znakem obce vydaná u příležitosti ukončení rekonstrukce budovy obecního úřadu a Knihovny U Mokřinky (2012)

Co vyprávěla jedna víla – pohádkové příběhy bludičky Mokřinky (2013). Autorka Dagmar Honsnejmanová, ISBN 978-80-7405-328-3

Zimní pohlednice s vánočním stromem (2013)

Retro pohlednice Jana Boukala  - rybník Tyčák (2014)

Pohlednice se znakem knihovny vydaná k 125. výročí vzniku knihovny (2014)

Turistický suvenýr No. 1266 s logem knihovny a symbolem obce „lípou“ (2017)

Zajímavá data obce Mokré v dějinách současnosti 1390 – 2016 a půl - volné pokračování knihy Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390 – 2010 (2017). Autorka Dagmar Honsnejmanová, ISBN 978-80-7550-056-4

Mokerský receptář aneb jak jsme jedli kdysi a jak jíme dnes – oblíbené recepty mokerských obyvatel podle čísel popisných (2018). Autorka Dagmar Honsnejmanová, ISBN 978-80-905550-9-9

Obec a knihovna obdržely za svoji aktivitu mnoho cen a uznání v soutěžích Vesnice roku, Strom roku, Knihovna roku, Zlatý erb, Kamarádka knihovna, Biblioweb, Senior roku, v kulturní činnosti, práci s dětmi či seniory.

Knihovnice obdržela ceny: Dobrovolník Východních Čech, Zlatá koruna Královéhradeckého kraje, Křesadlo, Knihovník Královéhradeckého kraje, Cena Společnosti přátelská rodině Královéhradeckého kraje, v roce 2016 se stala Ženou regionu Královéhradeckého kraje, byla také pozvána na oběd prezidentem republiky. Knihovnici najdete také v databázi Slovník českých knihovníků http://ipk.nkp.cz/oborove-baze-dat/slovnik-ceskych-knihovniku.

Historický vývoj[editovat | editovat zdroj]

V nejstarší zmínce o obci Mokré je uvedeno, že Čánka s Mokrou v roce 1390 patřila královské kapitule pražské, která ji získala od Jana Čánky z Čánky, ale již v roce 1420 přešla v držení světských pánů. Když Mikoláš mladší Trčka z Lípy roku 1495 koupil panství opočenské od Jana z Janovic, začal skupovat větší i menší okolní statky. Položil tak základ k rozsáhlému zboží opočenskému. V roce 1496 koupil poplužní dvůr v Lázích o velikosti 3 lánů a 9 prutů podél údolí, nazývaného Vlčí. Dvůr později vyhořel a jeho zbytky jsou patrny na Andrýsově louce v Podlažicích.

V roce 1514 potvrdil král Vladislav dědičné vlastnictví panství, které do té doby držel Mikoláš jen jako zápisné. V té době také potvrdil koupi vesnice Mokré, Čánku, Černilov a Jasennou. Od tohoto data sdílela obec Mokré osudy panství opočenského až do roku 1848. První sčítání obyvatelstva v roce 1869 uvádí celkem 374 trvale bydlících obyvatel.

Od roku 1849 až do roku 1980 byla samostatnou obcí, v letech 19811990 opět částí Opočna a od 25. listopadu 1990 oddělením od Opočna je opět samostatnou obcí. Od roku 1850 byla postupně částí okresu Nové Město nad Metují, Dobruška, Opočno, Hradec Králové, Nové Město nad Metují, Dobruška. Od roku 1960 je částí okresu Rychnov nad Kněžnou.

Znak a vlajka obce[editovat | editovat zdroj]

Zastupitelstvo obce Mokré na začátku roku 2010 schválilo zhotovení znaku a vlajky a dne 6.12.2010 převzala starostka obce z rukou předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové Dekret o udělení znaku a vlajky obce Mokré.

Slovní popis znaku

  • Stříbrno – modře kosmo dělený štít. V horním poli přirozená vykořeněná lípa se zelenými listy a vlevo rozevlátou korunou. V dolní polovině uprostřed, vedle sebe položená stříbrná radlice hrotem vzhůru a stříbrné krojidlo hrotem dolů. V horním a dolním rohu pole jsou umístěny dvě zlaté hvězdy.

Slovní popis vlajky

  • Bílo – modře kosmo dělený list. V horním poli přirozená vykořeněná lípa se zelenými listy a k vlající straně s rozevlátou korunou. V dolním modrém poli dva bílé kosmé pruhy. Poměr stran je 2 : 3.

Odůvodnění figur použitých v návrhu

  • Vyobrazení lípy připomíná známé místní lipové aleje, zdobící dnešní malebnou vesničku. Zemědělské nářadí, radlice a krojidlo, dokládají zemědělský charakter obce a také to, že se většina místních obyvatel živila prací na polích. Modrá barva připomíná místní mokřiny a vodní toky, které obklopují celou ves. Zlaté hvězdy dokládají, že se obec skládá ze dvou částí. To připomínají i dva pruhy na vlajce obce.

Významná osobnost obce[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021. Praha. 30. dubna 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-30]
  2. Emil Musil Daňkovský

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dagmar Honsnejmanová - Josef Ptáček Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390–2010, Expedice F. L. Věka, soukromé vydavatelství Dobruška 2010
  • Dagmar Honsnejmanová - Zajímavá data obce Mokré v dějinách současnosti 1390 – 2016 a půl - volné pokračování knihy Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390 – 2010

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]